“Bir Yazar Bir Kitap”ta çevre ahlakı konuşuldu…

29 Mart 2021 Pazartesi
“Bir Yazar Bir Kitap”ta çevre ahlakı konuşuldu…

“Bir Yazar Bir Kitap”ta çevre ahlakı konuşuldu…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı "Bir Yazar Bir Kitap" programına konuk oldu. Her bölümünde farklı bir kitabın yazarlarıyla ele alındığı programda bu hafta "Hadisler Ekseninde Çevre Ahlakı" kitabı konuşuldu.

Dinin temel referanslarıyla yeni nesillerde çevre konusunda bilinç uyandırmak amacıyla "Hadisler Ekseninde Çevre Ahlakı" kitabını yazdığını ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, "Çevre, görünen ve görünmeyen, insanın dokunabildiği ya da çok uzağındaki canlı cansız bütün varlıkların birbirini tamamlayan, birbirleriyle muhteşem bir ahenk içerisinde kainatı oluşturan yapısına denk geliyor." dedi.

"Dinin mesajı öncelikli olarak çevre ile Allah arasında bir bağ kurmayı gerektirir." diyen Martı, şu sözleri kullandı:

"Seyyid Hüseyin Nasr'ın çok güzel bir sözü var. 'İnsanla çevre arasındaki ilişkinin bozulduğunun herkes farkında ama bu bozulmanın aslında insanla Allah arasındaki ilişkinin bozulmasından kaynaklandığının maalesef herkes farkında değil.' İnsan, bu dünyadaki yegane varlık kendisi ve diğer bütün varlıklar sadece onun hizmeti için sunulmuş birer anlamsız nesneymiş gibi gördüğü için kaybetti."

İnsan ve çevre ilişkisine dikkat çeken Martı, şöyle devam etti:

"İnsanoğlu, çevrenin farklı ögelerine ve farklı nesnelerine her an ihtiyaç  duyacak şekilde onlara bağımlı, çevrenin muhteşem bütünü içerisinde tamamlayıcı bir öge olarak yaratılmıştır. "

"Bir Yazar Bir Kitap" her Pazar saat 12.30'da Diyanet TV'de...