Buhari dersleri yeniden ihya ediliyor…

30 Kasım 2020 Pazartesi
Buhari dersleri yeniden ihya ediliyor…

Buhari dersleri yeniden ihya ediliyor…

Edep, adap ve erkan noktasında İslami açıdan birçok meselenin ele alındığı Diyanet TV’nin ilgiyle izlenen programlarından “Buhari Dersleri” nin bu hafta ekranlara gelen bölümünde” Namaz ve Tesbihat Duaları” konusu ele alındı.

İmam-ı Buharî’nin sahih hadisleri topladığı eseri Sahih-i Buharî’nin “Kitabü’l - Edeb” bölümünde geçen güzel ahlak ve edep noktasındaki konular, Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay’ın anlatımıyla ekranlara geliyor. 

Programda, büyüklere saygı, hüsn-ü zanda bulunmak, övgüde bulunmak, İslam'da antlaşma gibi konular Sahih-i Buharî’nin “Kitabü’l-Edeb” bölümündeki hadislerle izleyiciye aktarılıyor.

Kutlay, bu hafta ekranlara gelen bölümde Müslümanlara önemli tavsiyelerde bulundu. Tesbihatın önemine değinen Kutlay, hadis-i şerifte tesbşhat yapılmasının gerekliliğinin vurgulandığını şu sözlerle ifade etti:

“Ebu Hureyre’den rivayete göre: ‘Bazı fakir sahabeler, zenginlerin yüksek dereceler elde ettiklerini ve ebedi nimetlere gark olduklarını ifade ederek dert yanınca; Hz. Peygamber ‘Neden?’ diye sordu. Bizim gibi namaz kılıyorlar, cihad ediyorlar, bir de mallarının fazlasını infak ediyorlar, dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber: ‘Sizi geçenlere yetiştirecek, gerinizde kalanlarla aranızdaki mesafeyi açacak bir şey öğreteyim mi? Bunu yaparsanız, aynısını yapanlar dışında sizi kimse yakalayamaz. Her namazın ardından onar defa Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahu Ekber deyin’ buyurdu.” 

“Buhari Dersleri” her Salı saat 14.00’te Diyanet TV’de…