“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

23 Ekim 2020 Cuma
“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” Diyanet TV’de…

Diyanet TV'de yayınlanan “Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden”in bu hafta ekranlara gelen bölümünde, kız çocuklarının ailedeki yeri ve önemine dikkat çekildi. 

Hz. Peygamber’in iki kız çocuğu olup da onları güzel terbiye eden, yetiştiren, büyüten Allah’ı, Hz. Peygamber’i öğreten ve Kur’an’la büyüten anne babalara cennete gider müjdesini verdiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, kız çocuklarından utanmanın cahiliye dönemindeki müşriklerin âdeti olduğunu söyledi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen şöyle devam etti:

“Kimin üç kız çocuğu olup da onları güzel terbiye ederse cennete gider diye bulunan Hz. Peygamber'dir. İki kız çocuğu olup da onları güzel terbiye eden, yetiştiren, büyüten Allah, Peygamber ve Kur'an'la büyüten, imanlı büyüten anne baba cennete gider müjdesini veren Hz. Peygamber'dir. Kız çocuğu oldu, diye. Ayıplamak ve ayıplanmak cahiliye âdetidir. 'O müşriklerden bir tanesine kız çocuğu oldu diye haber verilince, öfkeden dolayı yüzü simsiyah kesilir. İnsanlardan utanır, saklanmaya çalışır.' 'Ne yapacak şimdi?' herkes aşağılıyor bak yine kız çocuğu oldu diye. Herkesin aşağılamasına aldırış etmeden bu çocuğa bakıp büyütecek mi? Tutacak mı onu? 'Yoksa götürüp toprağa mı götürecek?' Cahiliye müşrikleri böyleydi. Bir bölümü, kız çocuklarını toprağa gömerlerdi. Canlı canlı, diri diri ayıplanmak korkusuyla... Bugün kim kız evladı oldu diye ayıplanıyorsa, müşrik ve cahillerin, cahiliyenin âdetini yapıyor demektir, Kıymetli Kardeşlerim. Peygamber Efendimiz’in bir çocuğundan nesli devam etmiştir. O da kızı Fatıma'dır bir şey ifade ediyor mu? bizlere.”

“Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden” her Çarşamba saat 14.00’te Diyanet TV’de…