“Camiler ve İslam Medeniyetindeki Yeri” “Dini Gündem” de ele alındı…

6 Ekim 2020 Salı
“Camiler ve İslam Medeniyetindeki Yeri” “Dini Gündem” de ele alındı…

 

“Camiler ve İslam Medeniyetindeki Yeri” “Dini Gündem” de ele alındı…

Diyanet TV’nin fikir programı “Dini Gündem” de cami ve mescitlerin İslam dünyasındaki yeri ve önemi ele alındı.Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Ekim ve Prof. Dr. Mehmet Ünal'ın konuk olduğu programda, “Cami ve mescitler İslam için ne ifade eder?” “Mabet kavramının farklı mekanlar için kullanılması ne derece doğrudur?” “Peygamber Efendimiz’in Medine’de ilk icraat olarak neden mescit inşa etmiştir?” sorularına cevap verildi.
 
 

“Peygamber Efendimiz, Mescid-i Nebevi’yi bir merkez edindi”


Cami ve mescitlerin İslam medeniyetindeki yerine dikkat çeken Ekim ise Hz. Peygamber’in Medine’de öncelikle bir mescit inşasına başlamasını şu sözlerle ifade etti:

“ Peygamber efendimiz Mekke’de şartlar iyice zorlaşınca Rabbimizin de izniyle hicret etti. Peygamber efendimiz Mekke döneminde zihinleri hazırladı. Müslümanca, merhametle adaletle yaşamak için, böyle bir yer aranıyordu. Peygamber efendimiz,  Medine’deki ilk mescidi inşa ettiğinde ‘İslam hayata bütünüyle yansıdığında nedir?’ sorusunun cevabını ortaya koyabilmek adına Mescid-i Nebevi’yi bir merkez edindi.”
Programda ayrıca, İslam’da birlik ve beraberliğin yeri ve camilerimizin doğru dini bilgiye ulaşma noktasındaki etkisine de dikkat çekildi.

 
“Camiler, sosyal sorunların çözümlerinin istişare edildiği yerdir”

Camilerin birlik ve beraberliği sağladığı ibadethaneler olduğunu ifade eden Ünal, camilerin insanların sosyal sorunlarına çözüm bulunan bir yer olduğunu da şu sözlerle ifade etti:

“Camilerin en temel görevi, orada ibadet edilmesidir. Cami, sadece bizim ibadet ettiğimiz mekan değil sosyal problemlerimizin de çözüme kavuşturulduğu yerdir. Hastalara, mağdurlara, felakete uğramış insanlara derman olmak adına çözümlerin istişare edildiği mekan olarak da bilinmektedir.”

“Dini Gündem” Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mustafa Güvenç’in sunumuyla her Çarşamba saat saat 22.00’de Diyanet TV’de…