Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu…

25 Mart 2020 Çarşamba
Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu…

Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu…

Küresel bir salgın haline gelen ve ülkemizde de yayılan koronavirüs salgınından dolayı Diyanet TV de yayın içeriğini değiştirdi.
 
Sağlık Bakanlığının salgının yayılmasını önlemek için bulunduğu ‘Evde Kal’ çağrısına uyan vatandaş, zamanının çoğunu evde geçiriyor. Diyanet TV, evde geçirilen bu zamanın daha verimli olabilmesi adına birçok yeni program hazırladı.
 
Toplumun içinden geçtiğimiz bu kritik süreçte doğru bilgi kaynaklarından ve uzman kişilerden bilgi almasını sağlamayı amaçlayan Diyanet TV, salgına ilişkin bilgilendirici programlara da yer veriyor.
 
Buna ek olarak okulların salgın nedeniyle kapatılmasıyla zamanını evde geçiren çocuklar için de titiz ve gayretli çalışmalar ortaya koyan Diyanet TV, çocukları bu korku psikolojisinden uzak tutmak ve televizyon başında geçirdikleri vakitleri faydaya ve eğlenceye dönüştürmek için oldukça eğlenceli ve eğitici programları yayına soktu.
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Fatih Kurt, insanlık ve millet olarak içinden geçtiğimiz bu sıkıntılı günlerde hayatı anlamlandırmak adına yayın akışlarında değişikliğe gittiklerini söyledi.
 
“Hayatın eve sığdığı bugünlerde, evlerimizde bulunarak tedbir aldığımız bu zaman diliminde hayatı anlamlandırmaya, tedbirle birlikte tevekkül, dua ve anlam arayışına katkı sunmak üzere yayın akışımızda bir takım değişiklikler yaptık.” diyen Kurt, evde geçen zamanı daha anlamlı kılmak adına üzerlerinde sorumluluk taşıdıklarını kaydetti.
 
Kurt, yaptığı açıklamada, içinden geçtiğimiz süreçte sağlığımız kadar doğru bilgi edinmeye de dikkat etmemiz gerektiğini vurgulayarak, “Ekranlarımızdan uzman kişilerle ve doğru bilgi kaynaklarıyla vatandaşımızı aydınlatmaya çalışıyoruz.” dedi.
 
Devam eden programların da içeriklerinin toplumun faydasına olan bilgilerle zenginleştirildiğine değinen Kurt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
 
“Evde geçen zamanı anlamlı kılabilmek için Diyanet TV olarak üzerimizdeki sorumluluktan hareketle yeni programlar hazırladık…”
 
İnsanlık ve millet olarak sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Alınan tedbirler kapsamında evde geçen zamanı daha da anlamlı kılabilmek için hem Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hem Diyanet TV olarak üzerimizdeki sorumluluktan hareketle bir kısım yeni programlar başlatmış bulunmaktayız. Devam etmekte olan programlarımızla vatandaşlarımızın doğru uzmanlar tarafından bilgilendirilmesini sağlıyoruz. Hem sağlık hem psikolojik anlamda vatandaşlarımıza bilgiler veriyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde her sabah yayında olacak ‘Tesbihat’ programını başlatmıştık. ‘Kur’an ve Dua’ programımız da bu akşamdan itibaren her akşam 19:30’da yayında olacak. Bir Aşr-ı Şerif ve ardından farklı hocalarımızın yapacakları dualar yer alacak.  Diyanet İşleri Başkanımızın yapacağı duayla ilk bölüme başlamış olacağız.  Ardından Kur’an, tesbihat, sohbet ve duanın yer aldığı ‘Camiden Hayata’ adlı programımız her sabah 7:00 ile 7:50 arasında yayında olacak. Bu süreçte insanımız cami ortamından uzaklaştı. Cami havasını, iklimini evlerimize taşıyabilmek için orada çekilmiş olan ilahilerimizi vatandaşımızın ekranına taşımaya çalışacağız. Tabi bu hadiseleri okurken temel kaynaklarımıza bakma zorunluluğumuz var Müslümanlar olarak. Bu bağlamda ekranımızda ‘Bir Ayet Bir Yorum; Bir Hadis Bir Yorum’ programlarımızda Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerden hareketle bu zamanı nasıl anlamlandırabiliriz? Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinden hareketle bu yaşananları nasıl anlamlandırabilir ve bu süreci daha sağlıklı nasıl geçirebiliriz? Buna dair vatandaşımıza katkılar sunmaya çalışacağız. 

Diyanet TV’de çocuklara ayrılan yayın zamanı artırıldı…
 
Çocuklarımızı da unutmadık.  Televizyon ekranımızdaki çocuk saatinin zamanını artırdık. Ve Şeker Hoca’nın ağzından da çocuklarımıza dikkat edilmesi gereken tavsiyeleri sunmuş olduk. 
 
Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, alınan tedbirlere harfiyen uymanın önemine işaret ederek, “İçinden geçtiğimiz bu süreçte, sağlık görevlilerimiz üzerine düşeni en güzel şekilde fedakârlıkla yapıyor. Devlet yetkililerimiz alınması gereken kararları alıyorlar. Ferden bizler de her birimiz kendi tedbirimizi almalıyız. Yapılan tavsiyelere uymalıyız. Bu konuda herhangi bir zafiyete sebebiyet vermemeliyiz. Başkanlık olarak da bütün açıklamalarımızı yapıyoruz. Bütün bunlarla ve aldığımız tedbirle birlikte tevekkül ve dua ile hep beraber bu sıkıntılı süreci inşallah aşacağız.” şeklinde konuştu.