'Dinin Anahtar Kavramları' Diyanet TV’de konuşuluyor…

28 Temmuz 2022 Perşembe
'Dinin Anahtar Kavramları' Diyanet TV’de konuşuluyor…

"Dinin Anahtar Kavramları" Diyanet TV’de konuşuluyor…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dinin Anahtar Kavramları" programında ‘Bereket’ kavramı ele alındı. 

"Dinin Anahtar Kavramları" adlı programda Emekli Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş'in anlatımıyla İslam dinine ait kavramlar hadis ve ayet-i kerimeler ışığında izleyiciye aktarılıyor. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi'nden ekranlara gelen programda takva, zikir, şükür, infak, dua, kıble, tövbe gibi kavramlar ele alınıyor.

"Çağımızın en büyük hastalıklarından biri israftır." diyen Keleş, şu ifadelere yer verdi:

"Çağımızın en büyük hastalıklarından biri israftır. İsraf, bütün toplumlarda önemli bir felaket haline gelmiştir. İsrafın çaresi olarak Din-i Mübin-i İslam çok önemli kurucu bir kavramı ortaya koymuştur. Bu kavram, Müslümanlar tarafından sevilen bir kavram. Bereket İslam dininin bize lutfettiği, ihsan ettiği manevi bolluk, ilahi hayrı ifade eden bir kelime. Hadislerde ve ayet-i kerimelerde geçer. Dilimizde özellikle kullandığımız mübarek kelimesi var. Bereket ile aynı kökten geliyor. Anlam olarak da aşağı yukarı aynı manayı ifede eder. Selam alıp verirken, selam; esenlik dileği, barış dileği oluyor. Buna bereketi de ekliyoruz. "Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü" anlamında Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun manasında bereketi de selamımıza eklemiş oluyoruz. Aslında her selamlaşmamızda birbirimize bereket dilemiş oluyoruz. Bu manada bereket İslami bir kavramdır." 

"Peygamber Efendimiz'in birçok alanda Bereket duasında bulunduğuna şahit olmaktayız." ifadelerine yer veren Keleş, şöyle konuştu:

"Peygamber Efendimiz'in birçok alanda Bereket duasında bulunduğuna şahit olmaktayız. Yeni doğmuş bir çocuk kendisine geldiğinde bereket ile dua etmiştir. İlk turfanda kendisine getirildiği zaman o turfanda meyveyi orada bulunan en küçük çocuklara ikram etmiş ve arkasından bereketle hep dua etmiştir. Aynı şekilde yemeklerimize Besmele ile başlarız. Hayırlı işlerimize Besmele ile başlarız. Peygamber Efendimiz 'Besmeleyle başlamayan her işin sonu bereketsizdir.' buyurmuştur hadis-i şeriflerinde. Bol, verimli ve bereketli olması için Besmele ile başlıyoruz. Besmele ile başlayınca da sonu berkeetli olmuş oluyor. Bu bakımdan her işimize Besmele ile başlamamız Müslüman olarak bizim açımızdan son derece önemli bir husustur."