“Diyanet Gündemi” ilk bölümüyle ekranlara geldi…

15 Şubat 2021 Pazartesi
“Diyanet Gündemi” ilk bölümüyle ekranlara geldi…

“Diyanet Gündemi” ilk bölümüyle ekranlara geldi…

Yurt içi ve yurt dışında geniş bir yelpazede hizmet yürüten Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetlerinin konu edindiği “Diyanet Gündemi” programı, ilk bölümüyle Diyanet TV’de izleyiciyle buluştu.

“Diyanet Gündemi” programında mazlum coğrafyalara götürülen yardımlardan “Diyanet Gençlik” merkezlerinde gençlere yönelik hizmetlere dini rehberlikten yabancı öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetleri tüm hizmet birimlerinin kendi dilinden izleyiciye aktarılıyor.

“Diyanet Gençlik” merkezlerinin öğrencilere sunduğu hizmetlerin ve gençlerin manevi gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yapılan çalışmaları konu edindiği “Diyanet Gündemi”nin ilk bölümünde Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanlığının görevleri ele alındı. 

Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı İdris Yavuzyiğit’in konuk olduğu programda, “Diyanet Gençlik Merkezleri Öğrencilere Nasıl Hizmetler Sunuyor?” “Sosyal ve Kültürel İçerikli Din hizmetleri Daire Başkanlığının görev kapsamı nedir?” sorularına cevap verildi.

Türkiye’nin yaklaşık 17 milyon genç nüfusa sahip olduğunu söyleyen Yavuzyiğit,  Diyanet İşleri Başkanlığının gençlik hizmetlerine verdiği önemi şu sözlerle anlattı:

“Diyanet İşleri Başkanlığı, Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanlığı ile gençlere yönelik hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Bu hizmetlere baktığımızda, gençlik koordinatörlüğü merkezlerimizden okuma salonları ve Diyanet Genç Ofislerimize varıncaya kadar etkin bir şekilde gençlere yönelik hizmetler yapmaktayız. Kredi Yurtlar Kurumunun öğrenci yurtlarında, TDV yurtlarında, gençlik merkezlerimizde hocalarımız, manevi danışmanlık görevi yapmakta. Bu saydığımız alanlarla birlikte kamplar ve yarışma etkinliklerinden sosyal, kültürel etkinliklere varıncaya kadar gençlerle alakalı çok geniş bir alanımız var.” 

2 milyon gence ulaştık…

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın 81 il ve ilçelerinde gençlik yapılanması var. Gençlik koordinatörleri sistemini ortaya koyduk. Gençlik koordinatörleri sistemi dediğimizde, bizim şu an Türkiye'de il ve ilçe koordinatörlerimiz var. Bu koordinatörlerimizin her biri alanında yetkin olan hocalarımız. Hocalarımız büyük bir özveriyle çalışıyor. Konferanslar, paneller, seminerler organize ediyorlar. Kamp faaliyetleri yürütüyorlar. Sportif faaliyet gösteriyorlar. Okuma gruplarımız var. Gençlik koordinatörlerimiz manevi değerlerimizi gençlerimize aktarıyorlar. Sosyal faaliyetler anlamında gençlik koordinatörlerimiz, 101 bin 113 faaliyet yapmışlar. 2 milyon gence ulaşmışlar ve hizmet üretmişler. Gençlerin kafalarındaki sorunlara çözümler üretmeye çalıştılar. Manevi anlamda gençlere destek oldular. Güler yüzleri, samimiyetleriyle onların yüreğine dokundular.”

Diyanet İşleri Başkanlığının görevleri, yurt içi ve yurt dışındaki hizmetlerinin geniş yelpazede ele alındığı “Diyanet Gündemi” Arif Bildirici’nin sunumuyla her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de…