'Diyanet Gündemi'nde Diyanet Televizyonu ve Radyolarının faaliyetleri ele alındı…

17 Mayıs 2021 Pazartesi
'Diyanet Gündemi'nde Diyanet Televizyonu ve Radyolarının faaliyetleri ele alındı…

"Diyanet Gündemi"nde Diyanet Televizyonu ve Radyolarının faaliyetleri ele alındı…

Diyanet İşleri Başkanlığının hizmet ve faaliyetlerinin ele alındığı "Diyanet Gündemi"  programında bu hafta görsel ve işitsel yayınlarda Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetleri konuşuldu.

Programa konuk olan Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Mustafa Çuhadar, "Diyanet TV’nin ramazan ayı ekranında, seyirciler hangi yapımlarla buluştu?" "Diyanet radyolarında ramazan ayına özel hangi projeler hazırlandı?" sorularına cevap verdi.

Diyanet TV'de ramazan ayı boyunca ekranlara gelen programlara değinen Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Mustafa Çuhadar şu ifadelere yer verdi:

“Bu dönemde izleyicilerimizden en çok ilgi gören program, mukabele programı oldu. Bu sene, mukabele programını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde yaptık. Fatih'in ve fethin sembolü olan bir camimizde gerçekleştirdik. Gece 24.00'te hem imsak vaktinden hemen sonra hem de saat 15.00'te mukabele programımızı yayınladık. Mukabele programımız, en fazla ilgi gören programımız oldu.”

Ramazan ayına özel hazırladığımız programlarımızdan güzel geri dönüşler aldık…

Diyanet TV’de ramazan ayına özel sohbet programlarını ekranlara getirdik. Ahmet Hamdi Akseki Camiinden geçen sene olduğu gibi aynı şekilde vaizlerimizle, hocalarımızla ‘Ramazan Sohbetleri’ programı izleyiciyle buluştu. İftar ve sahur programları ‘İftarı Beklerken’ ve ‘Bereket Vakti’nde pek çok akademisyen hocamız, alanında uzman kişiler, sanatçılar, edebiyatın usta isimleri programımıza katılarak birikim ve tecrübelerini aktardılar. Sahur programımız, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin muhteşem silüetiyle birlikte ekrana geldi. Farklı formatlarda da sohbet programları ekranlara geldi. ‘Fatih Savaş ile Ramazan Sofrası’nda ramazan sofrası kurduk tabiri caizse. Bu programda sanatçılar, sporcular, tiyatrodan, musikiden misafirlerimiz oldu. Ramazana dair hatıralarını ve tecrübelerini bize aktardılar. Ramazan ayından on gün önce başlayıp ramazan boyunca devam eden ‘Kalbin Kararı’nda farklı mekanlardan alanında uzman konuklarla çeşitli konu başlıkları izleyiciye aktarıldı.

Diyanet TV ramazan ayında çocukları unutmadı…

Diyanet TV’nin ramazan ayında çocuklara özel hazırladığı programlara değinen Çuhadar şöyle devam etti:

“Diyanet televizyonumuzun müdavimleri çocuklar. Biz de buna bağlı olarak ramazan ayında ekranlarımızda çocukları da ağırlamaya çalıştık. Hem çocuklara yönelik programlar yaptık hem çocuklarla programlar yaptık. Sekiz bölüm olarak yayınlanan ‘İftar’a Hazırlık’ programında 8-13 yaş arasındaki evlatlarımız, hazırladığımız mekana geldiler. Orada iftar sofrası hazırladılar. İftar sofrası hazırlarken çeşitli sorulara cevap verdiler. Tatlı bir heyecan vardı. Bu heyecanı, ekrana aktarmaya gayret ettik.” 

Diyanet TV olarak geniş aile kavramına önem veriyoruz…

Ramazan ayına özel hazırlanan ‘Mutlugiller’ adlı kukla diziyi ekranlara getirdik. Diyanet televizyonu olarak geniş aile kavramına yayınlarımızda sıklıkla yer vermeye çalışıyoruz. ‘Mutlugiller’ programında bir dede, bir nine, anne, baba, üç çocuk ve bir de şirin bir papağanla bu program icra edildi. ‘Eymen ile Karagöz’ programında Eymen isimli tatlı bir çocuğumuz babasının Karagöz – Hacivat oyununu izleyerek verdiği tepkileri ekranlara getirdik. Ramazan ayı boyunca dokuz program yapıldı.

Güçlü olduğumuz mecralardan birisi de radyolarımız…

“Güçlü olduğumuz mecralardan birisi de radyolarımız.” diyen Çuhadar, Diyanet radyolarının ramazan ayına özel hazırladığı programları şu sözlerle aktardı:

“Güçlü olduğumuz mecralardan birisi de radyolarımız. Diyanet Radyo, daha çok bütün vatandaşlarımıza erişen içerikleriyle, dini musikinin olduğu, sohbetin olduğu, canlı yayınların yapıldığı, izleyici görüşlerinin alındığı dini tematik alanda ‘daha geniş yelpazeye sahip’. Diyanet Risalet Radyo ise Efendimiz aleyhisselatu vesselamın hayatını, sünnetini, siretini aktarmaya çalıştığımız radyo kanalı. Diyanet Kur’an Radyo da vatandaşlarımız radyodan Kur’an dinlemek istediği zaman direk ulaşabildiği bir radyo kanalı.”

Diyanet radyoları zengin içerikleriyle dini tematik yayıncılık yapıyor…

“ Diyanet Radyo’da sadece çocuklara özel ilahilerin olduğu bir program yayınladık. Çocukların kendi seslerinden bizim radyomuzu dinlediği interaktif bir program oldu. Radyomuzda da Hacivat – Karagöz programı yayınlandı. ‘Ramazanın Bereketi’ isminde radyo tiyatrosu formatında bir programımız yayınlandı. Radyo tiyatrosu demişken ‘Karanlıktan Aydınlığa Asr-ı Saadet Radyo Tiyatrosu’ diye bir program yayınladık. Diyanet Radyomuzda yayınlanan bir programdı. Sekiz yüz doksan karakter yer aldı. Kapsamlı bir çalışma yapıldı. Profesyonel seslerle çalışıldı. Diyanet Radyo ve Diyanet Radyo YouTube kanalından erişilebilmekte. Ramazan ayıyla birlikte önemli programlar icra ettik. Vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık. Program çeşitliliğiyle, yaptığımız canlı yayınlarla, sohbetlerle, musikilerle, radyo tiyatrolarıyla, çocuk programlarıyla zengin bir yayın içeriğini izleyiciyle buluşturuyoruz.”

“Diyanet Gündemi” Arif Bildirici’nin sunumuyla her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de...