Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, 'Hac Yolunda' programına konuk oldu…

23 Haziran 2022 Perşembe
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, 'Hac Yolunda' programına konuk oldu…

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, "Hac Yolunda" programına konuk oldu…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Hac Yolunda" programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı konuk oldu. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, Hacca gidecek hacı adaylarına tavsiyelerde bulundu. Tavaf'ın önemine dikkat çeken Martı, İhram'ın sembolik anlamına da değindi.

Tavaf yapılırken çok güçlü bir enerjinin ortaya çıktığını ifade eden Martı, şöyle konuştu:

" 'Tavaf, tıpkı namaz gibidir.' diyor Peygamberimiz. İbadettir. Bu şuurla tavaf yaparız. Tavafın çok güçlü bir enerjisi vardır. Tek bir noktada nasıl dünya dönüyorsa Müminler de Kabe'nin etrafında döndükçe; Tavafta gerçekten bütün Müslümanların bir arada oluşturduğu çok güçlü bir enerji ortaya çıkar. Düşünün ki o sırada binlerce insan dua ediyor. Binlerce insan duygusal olarak son derece kendisini hislenmiş, etkilenmiş, Allah'ın huzurunda hissediyor. O duygu seli hepimizi kuşatıyor. O duygunun aslında ümmet olma bilinci ile çok alakası var. Biz orada bir ümmetin parçası olduğumuzu da görüyoruz." 

Martı, İhramın sembolik anlamını şu ifadelerle anlattı:

"İhramın sembolik anlamı: kefendir. Arkanda her şeyi bırakmışsın da sanki ölmüşsün gibi kefene sarılmış, sonrasında manevi bir dünyaya adım atmış olursun. İşte oraya abdestsiz girilmez ve orada boş laf konuşulmaz. Orada kavga, dövüş, tartışma, küfür, dedikodu olmaz. Orada asla yalan dolan bulunmaz. İnsan orada eline, diline, beline hakim olur. Sadece Allah'a ibadet etmek gayesiyle kendisini Mîkât'tan içeriye doğru yavaşça süzülerek alır."

"Hac Yolunda" hafta içi her gün saat 20.00’de Diyanet TV'de...