Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sabah Namazında Fatih Camii’nde Gençlerle Buluştu

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sabah Namazında Fatih Camii’nde Gençlerle Buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Cami Gençlik Buluşmaları” kapsamında sabah namazında Fatih Camii’nde gençlerle buluştu.

Binlerce gencin saf tuttuğu camide sabah namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, namazın ardından yaptığı konuşmada, “Çocuklarımız, gençlerimiz bizim için çok önemli, geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz en önemli varlıklarımızdır” dedi.

Çocukların, gençlerin eğitimlerine önem verilmesi gerektiğine değinen Başkan Erbaş, bu konuda hususi gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.  

Nimetlerin şükrünü eda etmek ve iyi bir insan, iyi bir Müslüman olabilmek için ibadetin önemine değinen Başkan Erbaş, “İbadetler bizim yaratılıştaki ahsen-i takvim özelliğimizi muhafaza etmek için Rabbimizin bizlerden istediği vasıtalardır” diye konuştu.

Gençlerle camilerde buluşmanın çok önemli olduğunu belirten Başkan Erbaş, ‘Cami Gençlik Buluşmaları’ kapsamında yaptığı çalışmalardan dolayı İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’a teşekkür etti.

Türkiye’nin her ilinde gençlerle sabah namazında buluşmalar yapıldığını dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu buluşmalar, bize şu ayeti kerimeyi hatırlatıyor, “Hepiniz toptan Allah’ın ipine sarılınız” Allah’ın ipi onun dinidir, Kur’an’dır, İslam’dır, İslam’a sarılınız “Ayrılıp bölünmeyiniz” aranıza fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyiniz. Biz Kur’an’a sarılırsak fitne aramıza giremez. Biz birlikte secde edersek, rukü edersek, fitne aramıza giremez. Birlikte secde ettiğimiz gibi, ruku ettiğimiz gibi yüreklerimiz kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi haykırmalı. Yüreklerimiz vatan aşkı, millet aşkı, ezan ve bayrak aşkı için birlikte vurmalı.”

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise programa destek olan gençlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerine teşekkür etti. Yılmaz ayrıca konuşmaların ardından dua etti.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Koordinatörleri, gençlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve genç katıldı.