Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş; ''Medeniyetimizin temeli ilme dayalı''

11 Temmuz 2019 Perşembe
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş; ''Medeniyetimizin temeli ilme dayalı''

‘İlim Yayma Ailesi Geleneksel 1 Ocak Buluşması’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Medeniyetimizin temeli ilme dayalı” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Vefa İlim Yayma Mezunları Derneği (VEFADER) tarafından Zeytinburnu Çırpıcı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen ‘İlim Yayma Ailesi Geleneksel 1 Ocak Buluşması’na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş 1980'de, 12 Eylül'ün yaşandığı dönemde imam hatip lisesinden yeni mezun olduğunu ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne kayıt yaptırmak üzere geldiği İstanbul'da İlim Yayma Vakfı’yla tanıştığını anlattı.

İlim Yayma Vakfının kendisi için yuva ve ikinci üniversite olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “İlim Yayma’nın medrese odalarından nice alimler yetişmiş idi. Biz de hem yurt ve yuva olarak İlim Yayma'da kaldık hem de bir ilim merkezi olarak istifade ettik. Nice hocalardan medrese odalarında tefsir, hadis dersleri okuduk” diye konuştu.

“Bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve kalem düşmeyecek”

İlim ve eğitim olmadan hiçbir şeyin olmayacağını vurgulayan Başkan Erbaş, “Medeniyetimizin temeli ilme dayalı. Rabbimiz inen ilk ayetlerde, ilimden, öğrenmekten, öğretmekten, okumaktan, kalemden bahsediyor. Bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve kalem düşmeyecek anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, ikinci gelen vahiyde ‘Ey örtüye bürünen, kalk, insanları cehaletten ve gafletten uyandır’ dendiğine işaret ederek, Peygamberimizin derhal kalkarak 23 sene boyunca insanları cehaletten aydınlığa çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Peygamber neyle mücadele etmişse, Peygamberin ümmeti ve varislerinin de onlarla mücadele etmek zorunda olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “O, cehaletle mücadele etti. İnsanların köle olarak pazarlarda satılmasını sona erdirdi. Sömürü düzeniyle, sömürü düzeninin şartlarıyla, faizle, kan davasıyla, ırkçılıkla mücadele etti” şeklinde konuştu.

Peygamberin mücadele ettiği cehaletin unsurlarının bugün de var olduğunu aktaran Başkan Erbaş, bir daha Peygamber gelmeyeceğini ifade ederek ilim yolunda olanların bu cehaletle mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Sadece fakültelerdeki derslerle yetinilmemesi gerektiğini söyleyen Başkan Erbaş, ilmin, çocukları iyi yetiştirerek yayılacağına işaret ederek, “Türkiye Diyanet Vakfı olarak ilim yayma noktasında, 1 yıl içerisinde ‘yurt, burs ve kurs’ metoduyla öğrencilere destek olmayı 4 bin öğrenciden 10 bin öğrenciye çıkardık. İşte bütün vakıflar böyle yapmalı. Sadece yurtta kalsın, yesin, içsin, okula gitsin değil. Çocuklarımızla ilgileneceğiz. Kurslarını aldıracağız, burslarını da vereceğiz” diye konuştu.

Konuşmanın sonunda, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ve VEFADER Başkanı Murat Mücahit Yentür, Başkan Erbaş'a vakfa kayıt olduğu evrakın içinde yer aldığı bir tablo hediye etti.