Diyanet TV, evde zaman geçirenler için yayın içeriğini değiştirdi…

26 Mart 2020 Perşembe

Diyanet TV, evde zaman geçirenler için yayın içeriğini değiştirdi…

 
Küresel salgın koronavirüs nedeniyle, zamanını evde geçirenler için Diyanet TV, yayın içeriğini değiştirerek yeni programları yayın akışına ekledi.
 
Salgına karşı bilgilendirici programlar, cami iklimini evlere taşıyan programlar, çocukların evde geçirdikleri zamanı eğlenceli ve eğitici olarak daha verimli hale getiren programlar gibi birçok yeni programı yayına hazırlayan Diyanet TV, evde geçirilen zamanın daha anlamlı olmasını amaçlıyor.
 
Toplumun, içinden geçtiğimiz bu kritik süreçte doğru bilgi kaynaklarından ve uzman kişilerden bilgi almasını amaçlayan Diyanet TV, alanında uzman konuklarla salgında yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemleri izleyicisine aktaracak.
 
Cami iklimi evlere taşınıyor
 
Camilerde cemaatle namaz kılmaya verilen aradan dolayı da özel bir program hazırladı. Cami iklimini evlere taşıyan Diyanet TV, ‘Camiden Hayata’ adlı yeni program ile cami özlemi giderilecek. Zengin içerikle hazırlanan program, her sabah 07:00’de yayında olurken yarın Cuma vaktinde de ekranlarda olacak.
 
Kur’an ve Hadis Programları…
 
‘Bir Ayet Bir Yorum’ adlı programda, Kuran’dan ayetler ve hadislerin ışığında izleyicilere dini bilgiler aktarılıyor. 40 bölüm sürecek programda, küresel salgınla ilgili bilgilerin ayetler ve hadisler ışığında izleyiciye aktarılacak. Her akşam ekranlara gelecek olan, ‘Kur’an ve Dua’ adlı programda ise Kur’an tilavetiyle birlikte dualar da okunacak.
 
Dua Seferberliği ve Salalar Canlı Olarak Diyanet TV’de…
 
Koronavirüs salgınının bir an önce son bulması ve hastaların şifa bulması için camilerin hoparlöründen yatsı ezanının ardından edilen ‘Dualar ve Salalar’ Diyanet TV’den de canlı olarak yayınlanıyor.
 
Türkiye İçin ‘İyilik Vakti’…
 
İyilik temasıyla yola çıkan Türkiye Diyanet Vakfı da bu zorlu günlerde toplumun hizmetinde olmaya devam edecek. Evde yalnız yaşayan yaşlılarımız başta olmak üzere evde geçirilen zamanlarda yardıma ihtiyaç duyanların yanında olan Türkiye Diyanet Vakfı hizmetleri de ekranlara taşınacak.
 
Diyanet TV’den eğitim programı… 
 
Diyanet TV, hafta içi her sabah ekranlara gelen ‘Yeni Güne Merhaba’ adlı program da yayın içeriğini değiştirerek salgına karşı önlemler hususunda aydınlatıcı bilgileri içeriğine ekleyecek. Alanında uzman konuklarla salgına karşı önlemler, yapılması gerekenler uzmanları tarafından anlatılacak.
 
Diyanet TV’den çocuklara özel yayınlar…
 
30 Nisan’a kadar örgün eğitim-öğretime ara verilmesinin ardından çocuklara özel yayın saatlerini artıran Diyanet TV, çocukların evde geçirdikleri zamanı hem eğlenceli hem de eğitici bir hale getirmek için çocuklara özel yayın saatleri planladı.
 
Koronavirüse karşı alınacak önlemler kapsamında Şeker Hoca, çocuklara el yıkamanın önemini anlatırken, virüslerden nasıl korunmamız gerektiğine dair önemli bilgiler de veriyor. Çocukların sevgisini kazanan ‘Şeker Hoca’ karakteriyle hazırlanan kısa animasyonda, çocuklar virüsten korunmak için temizliklerine dikkat etmeyi öğreniyor.
 
İlahiler, Kur’an tilavetleri, sosyal ve kültürel programlarla toplumun bu zorlu süreci daha verimli bir şekilde atlatmasını amaçlayan Diyanet TV, evde geçirilen zamanı daha anlamlı kılmak adına attığı bu adımların yanında ‘Evde Kal’ çağrısını da yinelemiş oluyor.