Diyanet TV yeni yayın dönemine başladı…

28 Eylül 2020 Pazartesi
Diyanet TV yeni yayın dönemine başladı…

Diyanet TV yeni yayın dönemine başladı…

Diyanet TV 21 Eylül itibarıyla yeni yayın dönemine başladı. Kur’an, hadis, dini sohbet, fikir, kültür – sanat, çocuk ve gençlere hitap eden birçok yeni programı yeni sezonda izleyiciyle buluşturan Diyanet TV’nin sevilen programlarından “Yeni Güne Merhaba” da yeni yayın dönemindeki zengin program içeriğine dikkat çekildi.

Programın yeni sezondaki ilk bölümüne Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ve Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Mustafa Çuhadar konuk oldu. Profesyonel bir kadro ile yapılan çalışmalar sonucu yeni yayın dönemine hazır olan Diyanet TV’nin hazırladığı programlar yeni sezonun ilk yayınlanan programı “Yeni Güne Merhaba” da ele alındı.

Diyanet TV’nin yeni yayın dönemi “Yeni Güne Merhaba” da ele alındı…

“Yeni Güne Merhaba” nın yeni sezondaki ilk bölümüne Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı ve Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Mustafa Çuhadar konuk oldu. 

Programın yeni sezondaki ilk bölümünde, Diyanet TV’nin yeni programları da kapsayan zengin program içeriğiyle Kur’an, hadis, dini sohbet, fikir, kültür – sanat, çocuk ve gençlere hitap eden programlarla 21 Eylül’ü takip eden haftada izleyiciyle buluşacağı vurgulandı.

“Ailenizin Kanalı” sloganıyla yola çıkan Diyanet TV’nin, kamusal yayıncılık açısından salgın sürecinin etkilerini azaltmadaki önemine değinilen programda, dini yayıncılık açısından Diyanet TV’nin yeri ve önemine de dikkat çekildi.

Programın ilk konuğu olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı Diyanet TV’nin kamusal ve dini yayıncılık açısından önemini ifade etti. Dini bilgilerin televizyon aracılığıyla topluma yayılmasının büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkan
Yardımcısı Martı, Diyanet TV’nin dini bilgileri toplumun büyük bir kesimine ulaştırmadaki önemine şu sözlerle dikkat çekti:

“Çok büyük bir fırsat olduğu ortada, önceki dönemlerde televizyondan ve radyodan yayın yapma imkanı bulmayan ancak insanlara dini anlatmak isteyen bir hanımefendi ya da beyefendi ancak çevresindeki insanlara ve Kur’an kursuna gelenlere konuşabiliyordu. Ancak camiye gelen cemaate konuşabiliyordu. Bugün baktığımız zaman tek bir sosyal medya mecrasında, canlı yayınla bir vaize hanım binlerce insana aynı anda vaaz verebiliyor.”

Radyo ve Televizyon Daire Başkanı Çuhadar ise yeni yayın dönemindeki programların içeriğine ve 7’den 70’e herkese hitap ettiğine şu sözlerle değindi:

“Camide ve kürsüde nasıl ki toplumun bütün kesimlerine hitap ediyorsanız televizyonunuzla sosyal medyanızla bunu yapmak zorundasınızdır. Dolayısıyla Diyanet TV’de bir genç,  bir çocuk, bir aile, bir işitme engelli birey kendini bulabilir. Dini yayıncılık çeşitliliği gerektiren, çeşitli mecralarda bulunmayı gerektiren bir yayın türü. Diyanet İşleri Başkanlığımız bunu, Diyanet TV ve Diyanet radyolarıyla sürdürmeye devam ediyor. Diyanet TV’de huzursuzluk, tartışma, şiddet, yüksek ses tonu olmayacak. Nahif bir dil olacak. ‘İslam’ın sahih bilgisini güçlü bir sedayla söyleme yeri olacak Diyanet TV.’. Bu güne kadar böyle oldu inşallah bundan sonra da böyle olmaya devam edecek.”  

Demet Köseoğlu'nun sunumuyla ekranlara gelen “Yeni Güne Merhaba” hafta içi her gün saat 10.00’da Diyanet TV’de…