Dr. Burhan İşliyen’den gençlere tavsiyeler…

6 Ekim 2020 Salı
Dr. Burhan İşliyen’den gençlere tavsiyeler…

Dr. Burhan İşliyen’den gençlere tavsiyeler…

Diyanet TV'de haftalık olarak ekranlara gelen "Ailem" programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen konuk oldu. 

Diyanet TV’nin yeni belgeseli “Ailem” de alanında uzmanlar tarafından aile bütün yönleriyle ele alınıyor. Programda, “Aile nedir?” “Eşlerin birbirine karşı sorıumlulukları nelerdir?” “Aile olmanın manevi yükümlülükleri nelerdir? sorularına Kur’an ve hadisler ışığında cevap veriliyor.

"Ailemde Çocuk Var" konu başlığıyla ekranlara gelen "Ailem" programında uzman konukların katılımıyla gençlerin hayata bakış açısı ele alındı. 

Programa konuk olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen ise gençliğin dini açıdan önemine değindi. Genç yaşta Müslümanca yaşama dikkat çeken İşliyen, gençlikte yapılan ibadetlerin ve güzel ahlaklı olmanın önemine şu sözlerle değindi: 

“Hz. Peygamber aleyhissalatu vesselam, mahşer meydanında Allah'ın arşının altında gölgelenecek olan yedi gruptan bahsederken gençlere özel bir başlık ayırır. Buyurur ki ‘Allah'a ibadetle yetişen büyüyen bir genç, hiçbir gölgenin bulunmadığı günde Allah'ın arşının gölgesi altında gölgelenecektir.’ ”

Gençlerin aile içerisindeki yerine değinilen programda, İşliyen gençliğin kıymetinin bilinmesine dair ifadelerini şu sözlerle sürdürdü: 
 
“ ‘Günah insanı bırakır mı?’ Evet bırakır, gözünüz görmez haldedir ve artık ışığını kaybetmiştir. Harama bakmıyorum dersiniz. Bu, sizin harama tövbeniz değil, haramın size tövbe etmesidir. Elleriniz titriyor artık kumar kağıdını, içki kadehini tutamaz hale gelirsiniz. Bu, sizin harama tövbeniz değil haramın size tövbe etmesi anlamına gelir. Ama gençlik böyle değil, hayatın en kıymetli, en zor ama değerlendirilirse en bereketli dönemidir.”

“Ailem” her Çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…