“Düşüncenin Özü”nde “Medyanın tüketim ile ilişkisi” konuşuldu…

18 Ocak 2021 Pazartesi
“Düşüncenin Özü”nde “Medyanın tüketim ile ilişkisi” konuşuldu…

“Düşüncenin Özü”nde “Medyanın tüketim ile ilişkisi” konuşuldu…

Diyanet TV'de ekranlara gelen “Düşüncenin Özü” programında "Medyanın tüketim ile ilişkisi" konu başlığı ele alındı. 

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Düşüncenin Özü”nde uzman konuklar tarafından dinlerin toplumsal yaşamdaki rolü, Hz. Peygamber dönemindeki toplumsal yaşam, popüler kültür, dini yaşam gibi konulara değiniliyor.

Süreli Yayınlar ve Kütüphaneler Daire Başkanı Dr. Elif Arslan'ın konuk olduğu programda, "Tüketim toplumu nedir?" "Tüketim toplumunun özellikleri nelerdir?" "Tüketim kültürüne ayak uydururken tükettiğimiz, kaybolmaya yüz tutan kültürel ve manevi değerler nelerdir?" gibi sorulara cevap verildi.

Medyanın tüketim ile ilişkisine ilişkin konuşan Arslan, tüketimin insanlara anlık mutluluklar sağladığını ve tüketim nesnesi olmayan ürünlerin bile belirli imajlarla tüketime açıldığını ifade etti.

Günümüz toplumunda insanların tükettikçe mutsuzlaştığını belirten Arslan medyanın tüketim ile ilişkisini şu sözlerle ifade etti:

"Günümüz toplumunda, çok net bir şekilde ifade edebiliriz ki insanlar tükettikçe mutsuzlaşıyor. Bir sonraki tüketiminde, daha mutlu olacağını daha çok istediği amaca ulaşacağını zannediyor. Ama baktığında, her seferinde çok ve anlık doyumlar yaşanıyor. Mutluluklar yaşanıyor. Bunu, küçük çocuklarda da görmek mümkün; onlar da bu tüketim toplumunun etkilerinden oldukça fazla nasibini almış durumda."

Programda, “Tüketim toplumuna dönüşülmesinde medyanın etkisi nedir?” “Ürünler, nasıl tüketim unsuru haline getiriliyor?” sorularına da cevap verildi.

 “Düşüncenin Özü” Elif Erdem’in sunumuyla her Pazar saat 21.00’de Diyanet TV'de...