'Fatih Savaş Gençlerle Camide' Diyanet TV’de…

13 Ekim 2020 Salı
'Fatih Savaş Gençlerle Camide' Diyanet TV’de…

"Fatih Savaş Gençlerle Camide" Diyanet TV’de…

Diyanet TV'de ekranlara gelen ve her bölümde farklı bir caminin gençlerle ziyaret edildiği "Fatih Savaş Gençlerle Camide" programının bu haftaki durağı Büyük Piyale Paşa Camii oldu.

Büyük Piyale Paşa Camii İmam - Hatibi Semih Işık'ın konuk olduğu programda, gençler Işık'a akıllarına takılan sorularını sordu. 

"Başka bir gölgenin bulunmadığı Kıyamet gününde Allah Teala, yedi insanı, arşının gölgesinde barındıracaktır" hadis-i şerifindeki kişileri açıklayan Işık "kalbi mescitlere bağlı Müslüman" larında bu kişiler içinde olduğunu şu sözlerle ifade etti: 

"Hadis-i şerifte peygamber efendimiz beş vakit mescide gleip giden demedi. Kalbi mescitlere bağlı olan kişi dedi. Kişinin hastalığı var. Bir engeli ve manası var. Buna rağmen gelemiyor mescide ama gönlü mescitte."

Salgın sürecinde camiye gelemeyen cami cemaatinden biriyle olan diyaloğunu anlatan Işık, duygusal anları şöyle aktardı:

"Bunun müşahhas bir örneğini pandemi sürecinde yaşadım. Bir gün öğle ezanını okudum. Öğle ezanından sonra cemaatten birisi aradı. Ağlayarak diyor ki hocam dışarı çıkmamak hiç zoruma gitmiyor. Ama şu camiye gelememek var ya ezanı duyup ezana icabet edememek beni bitiriyor diye ağlayarak bunu ifade etti. Buradan da şunu anlıyoruz ki bu tip engeller, bu hadis-i şerifin üçüncü maddesine girmesine engel değil. Çünkü evde duruyor evde namaz kılıyor ama gönlü yine mescitte."

"Fatih Savaş Gençlerle Camide” her Cuma saat 21.00’de Diyanet TV’de…