Gördesli Makbule Hanım'ın kahramanlık öyküsü…

23 Haziran 2022 Perşembe
Gördesli Makbule Hanım'ın kahramanlık öyküsü…

Gördesli Makbule Hanım'ın kahramanlık öyküsü…

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Milli Mücadele Kahramanları" programında 20 yaşında Milli Mücadele’de şehit olan Gördesli Makbule Hanım anlatıldı.

“Milli Mücadele Kahramanları” isimli belgeselde Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz isimlerinin hayatları izleyiciyle buluşuyor. Ahmet Yenilmez’in anlatımıyla ekranlara gelen programda, Mehmet Rifat Efendi’den Şerife Bacı’ya İsmail Şükrü Efendi’den Yörük Ali Efe’ye kadar milli mücadelede bağımsızlığı için mücadele etmiş isimlerin hayatlarına yer veriliyor.

İzmir'in Yunan işgaline maruz kaldığını ifade eden anlatıcı Yenilmez, Milli Mücadele kahramanı kadınların önemini anlattı. Anlatıcı Yenilmez, şöyle devam etti: 

"Milli Mücadele'de kadınların göstermiş oldukları kahramanlıklardan söz etmemek, onlara karşı büyük bir haksızlık olur. İşgal yılları, 15 Mayıs 1919'da Yunanlıların, İtilaf Devletlerinin desteğiyle İzmir'i işgal girişimiyle başlar. Oradan Manisa, Akhisar, Salihli ve Ödemiş taraflarında işgale devam eder düşman. Yaklaşık bir yıl sonra Gördes'e saldırırlar. Bu savaşlar sırasında pek çok ev ve dükkan yakılır."

Yunanlıların ve İtilaf devletlerinin Anadolu'daki zulmüne dur diyen Makbule hanımın orduya katılmak istediğini ifade eden Anlatıcı Yenilmez, şu ifadeleri kullandı:

"Makbule hanım, savaşa iştirak etmek ister. Efeler, ilk başta istemezler. Kocası, Makbule hanıma senin evde olman gerekiyor, der. Sonunda Efeler kıramazlar Makbule'yi. Sürekli bir koruma hâlinde ve dikkat edilmesi gereken bir emanet gözüyle bakarlar Makbule'ye. 'Bu böyle gitmez!' der Makbule. 'Efeler, düşmanla mı uğraşacaklar yoksa beni korumayla mı?' diyerek bir plan yapar. Gece yarısı düşman karargahına tek başına yola çıkar. Makbule hanım memleketi 'kara bulutlar' sardığından beri elbiselerini hep siyahlardan seçer. O gün de üzerinde siyah bir ceket altında bol bir şalvar vardır. Başında da yaz kış çıkarmadığı kalpağa benzer bir başlık. Herkesin atı ve tüfeği olduğu halde Makbule hanımın sadece yakın mesafede tesiri olan tabancası vardır. Hançeriyle düşman nöbetçisini bir hamlede yere serer. Nöbetçi düşman askerinin elindeki silahı alır ve uyumakta olan düşman askerine yaylım ateşi açar. Uyanmalarına fırsat vermeden onları etkisiz hale getirir. Düşman karargahındaki; erzak, silah ve mühimmatı onların atlarına yükleyip birliğine geri döner. Efelerin karargahına dönen Makbule, efelerin şaşkın bakışlarıyla erzak, silah ve mühimmatı ortaya döker. Tarihler 16 Mart 1922'yi gösteriyordu. Düşman, efelere yaylım ateşi başlattı. Hazırlıksız yakalanan efeler, düşmana ateş eder ve kendilerine yaklaşmalarına izin vermezler. Ancak efelerden bazıları şehit olur. Düşman da ciddi kayıplar verdiğinden geri çekilmeye başlar. Silah sesleri kesildiğinde, bir süre sonra hayatta kalan efeler siperlerden birer birer çıkarlar. İlk işleri, Makbule'yi aramak olur. Makbule hanım çadırında yoktur. Şehit efelerin aralarında göremeyince düşman ölülerinin arasına giderler. Onu az ötede boylu boyunca yere uzanmış olarak bulurlar. Bu şehit, Milli Mücadelemizin kadın kahramanlarından Makbule hanımdır. Yaşanan zulme dur demiştir, Makbule hanım. Henüz 20 yaşında nice erkeğin önüne atılıp savaşmıştır. İbrahim Ethem Bey hatıralarında 'Uzaktan gelen bir kurşun Makbule'yi şehit etti.' der." 

"Milli Mücadele Kahramanları" her Perşembe saat 19.45’te Diyanet TV’de…