Helal gıdaya dair her şey bu programda…

1 Ekim 2020 Perşembe
Helal gıdaya dair her şey bu programda…

Helal gıdaya dair her şey bu programda…

Diyanet TV, yeni yayın döneminde helal gıdanın önemini vurgulayan bir programı izleyiciyle buluşturdu. Helal gıdanın bir Müslüman için önemi ve hangi yiyeceklerin helal gıdaya dahil olduğuna dikkat çekilen “Helal Gıda” adlı programın ilk bölümünde Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri ve uzman isimlerle et ve et ürünleri ele alındı.

Programın ilk bölümünde helal kesim ve helal et noktasında uyulması gerekenlere dikkat çekildi…

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Rifat Oral’ın konuk olduğu programda helal gıda noktasında dini ve sahih bilgiler izleyiciye aktarıldı. 

Programın ilk bölümünde “Helal nedir? hangi gıdalar helaldir?” “Kur'an-ı Kerim'de geçen iyi ve temiz rızıktan kasıt nedir?” “Tükettiğimiz her şey gerçekten helal mi?”  “Doğada olan her şey helal midir?” “Rabbimizin ‘helal ve tayyib gıdaları tüketin’ emri ne ifade eder?” "Kesim esnasında hayvana eziyet etmek helalliğine halel getirir mi?" sorularına cevap verildi.

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nevzat Artık ve Türk Standartları Enstitüsü Helal Teknik İnceleme Uzmanı Erdinç Çiftçi ile yapılan röportajlarda ise Prof. Dr. Nevzat Artık kesim sonrası ürünün tüketiciye ulaşırken gıda güvenliğini olumsuz yönde etkileyebilecek şartları ve devletin helal gıda temininde denetimlerini ele alırken Türk Standartları Enstitüsü Uzmanı Erdinç Çiftçi kurban kesiminde helal gıda sertifikasının gereklilikleri, kesim öncesi ve sonrası kurbanlıklarda aranan şartlara dikkat çekti.

“Helal Gıda” her Cumartesi saat 19.00’da Diyanet TV’de…