Hz. Peygamber’in örnekliği, “Dini Gündem” de anlatıldı…

30 Ekim 2020 Cuma
Hz. Peygamber’in örnekliği, “Dini Gündem” de anlatıldı…

Hz. Peygamber’in örnekliği, “Dini Gündem” de anlatıldı…

Diyanet TV, Mevlid-i Nebi Haftası’na özel birçok içeriği izleyiciyle buluşturdu.  

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve güncel dini meselelerin masaya yatırıldığı “Dini Gündem” programında bu hafta Mevlid-i Nebi Haftası ele alındı. 
 
Programda, “Mevlid-i Nebi ve Peygamber Efendimizi Anlamak” konu başlığı altında “Peygamber Efendimiz Kur’an’da nasıl anlatılmaktadır?” “Peygamber Efendimizin rahmet ve merhamet vasıfları nasıl anlaşılmalıdır?” “Peygamber tasavvuru için neler dikkate alınmalı?” sorularına cevap verildi. 
 
Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bahattin Akbaş’ın konuk olduğu programda, Peygamber Efendimiz’in örnekliği, Kur’an ve Hadis ışığında izleyiciye aktarıldı. 
 
“Peygamber Efendimiz, Kur'an'ın nasıl yaşanacağının göstergesidir.” diyen Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Yıldırım, Kur’an’da zikredilen tüm güzelliklerin Hz. Peygamber’de var olduğunu şu sözlerle ifade etti:
 
“Kur'an-ı Kerim'de güzellik olarak zikredilen ne varsa bunların hepsi Peygamber Efendimiz'de var. Ahlaki açıdan ne kadar güzellik varsa, bunların hepsi Peygamber Efendimiz'de var. Yerilen, zemmedilen her ne varsa bunların hiçbir tanesi de Peygamber Efendimiz'de yok.”
 
Hz. Peygamber’in Kur’an-ı Kerim’in nasıl yaşanacağına dair takip edilmesi gereken bir rehber olduğunu ifade eden Yıldırım şöyle devam etti:
 
“Şunu unutmayalım ki Peygamber Aleyhisselam, insanlara dini tebliğ ettiği süreçte, bir tane müşrik, İslam'a inanmamış bir insan gelip de Peygamber Aleyhisselam’a şunu diyemedi: ‘Sen ayetlerle birtakım işler istiyorsun ama kendin şu işleri yapıyorsun.’ Öyle bir şey yok. Müslümanlar olarak Peygamber Efendimiz'in nasıl bir örneklik sergilediğini buradan da kendimize rehber olarak edinme imkanına sahibiz. Peygamber Efendimiz bütün insanlık için rehberdir. Peşinden gidilmesi gereken insandır. “
 
Programa konuk olan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Akbaş ise “Çocuk en değerli hediyedir.” diyerek anne babaların Hz. Peygamber’in örnekliğinde çocuklarını büyütmelerinin önemini şu sözlerle ifade etti:
 
“Evladı olan anne babalar evvela şunu bilmeli: çocuk en değerli hediyedir. Bu armağanı korumak gerekiyor. Ateşten koruyacağız. Tabii ki dünyadaki sıkıntılardan ve tehlikelerden de koruyacağız. Topluma faydalı ve hayırlı; İslam ahlakıyla yetiştirme misyonumuz var. Kendimizle ilgili, o zaman, ‘İslam ahlakının neresindeyiz?’ ‘Muhammedi ahlakı ne kadar temsil ediyorum?’ sorularını kendimize sormalıyız. Anne babaların tutum ve davranışları çocuklara örnek olma açısından çok önemli. Onun için anne babaların yaşayışları İslam’a uygun olmalıdır. Davranışlar çok önemli, namaz kıl demeden önce, anne babanın kendisi namaz kılmalı. Yalan söyleme demeden önce, yalan söylememeli. İnsanlara, bağırmak, çağırmak kötü bir davranış diyip de yanlış bir hareket yapıyorsanız, çocuk sizin sözünüzden ziyade davranışlarınıza bakıyor. Onun için Peygamberimiz de öncelikle yetişkinleri, çocukların ana babalarını, eğitti. Anne babalar eğitilince ondan sonra onların çocukları da eğitilmiş oldu."
 
“Dini Gündem” Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mustafa Güvenç'in sunumuyla her Çarşamba saat 22.00’de Diyanet TV’de…