İslam Medeniyetinde Vakıflar ve Vakıf geleneği ‘Farklı Bakış’ta ele alındı…

6 Mart 2020 Cuma
İslam Medeniyetinde Vakıflar ve Vakıf geleneği ‘Farklı Bakış’ta ele alındı…

İslam Medeniyetinde Vakıflar ve Vakıf geleneği ‘Farklı Bakış’ta ele alındı…

 
Diyanet TV’nin fikir ve tartışma programlarından ‘Farklı Bakış’ ta bu hafta, günümüz dünyası için de son derece önem taşıyan vakıflar ve vakıf kültürü ele alındı.
 
Prof. Dr. Mehmet Şeker ve Dr. Nazif Öztürk’ün konuk olduğu programda, İslam medeniyetinde vakıf kültürünün işleyişi ve yaygınlığı, tarihi süreci ve günümüzdeki vakıflar ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine düşen görevler de konuşulan konular arasındaydı.
 
Vakfın tanımının yapıldığı programda, Şeker, vakıfların insanların yararına olan kurumlar olduğunu, asıl olan amacın da bu gayeye hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.
 
Vakıfların sosyal hayatta her alanda hizmet verebileceğine değinen Öztürk, vakıfların, ilk etapta muhtaçların mağduriyetini kaldırmaya yönelik bir amaca hizmet etmelerinin doğal olduğunu, ancak asıl olan gayenin insanları bir daha muhtaç hale düşürmemek için üretime katılmalarını sağlamak olduğuna değindi. Bir defa yardım yapmanın belki o anda elzem olduğunu belirten Öztürk, sosyal hayatın sürdürülebilirliği açısından muhtaçlığın ortadan kaldırılmasının çok daha mühim bir hizmet olacağını kaydetti.
 
Vakıfların toplumsal eşitlikte önemli bir rolü olduğunu belirten Öztürk, paylaşmanın sosyal hayatta insanlar arasındaki uçurumu da ortadan kaldıracağını ifade etti.
 
Her hafta güncele ve toplumsal hayata dair önemli bir konuyu gündemine alan ‘Farklı Bakış’ bu hafta da günümüz dünyasının hemen her alanında kendine yer bulan sivil toplum kuruluşlarının amacının ne olması gerektiği ve vakıf geleneğinin tarihsel sürecini tartıştı.
 
‘Farklı Bakış’ Sami Bayrakcı’nın sunumuyla her Pazartesi saat 22.00’de Diyanet TV’de…