Kadir Gecesi Diyanet TV’de idrak edildi…

20 Mayıs 2020 Çarşamba
Kadir Gecesi Diyanet TV’de idrak edildi…

Kadir Gecesi Diyanet TV’de idrak edildi…

Diyanet TV, Kadir Gecesi’ne özel programlar hazırladı. “Kadir Gecesi Özel Yayını” ve iftar – sahur programlarında Kadir Gecesi, Kur’an tilaveti, ilahiler, dualar ve birbirinden değerli konukların sohbetleriyle idrak edildi. 

İftarı Beklerken

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İftarı Beklerken” programına konuk oldu. Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii avlusundan yayınlanan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan ayı, Kadir Gecesi ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erbaş, milletimizin ve İslam âleminin Kadir Gecesini tebrik ederek, İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın sıhhat, hidayet, barış ve huzuruna vesile olması niyazında bulundu.

Başkan Erbaş, Kadir Gecesinin kurtuluş vesilesi olan gecelerden birisi olduğunu dile getirerek, Müslümanların fecre kadar meleklerin yeryüzüne indiği geceyi ibadetlerle, dua, zikir tefekkür ve istiğfarlarla değerlendirmelerini tavsiye etti.

Kadir Gecesi Özel Yayını

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Kadir Gecesi Özel" programında konuştu.
 
Tüm İslam aleminin Kadir Gecesini tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Kadir Gecesi önemini ortaya çıkaran en mühim unsurlardan birisi, içinde Kur'an-ı Kerim'in nazil olmuş olmasıdır. “Şüphesiz biz onu Kadir Gecesi'nde indirdik” buyuruyor Rabbimiz. Ramazan ayı içerisinde Kadir Gecesinin öyle bir önemi var ki hem içinde Kur-an'ın nazil olmuş olması, hem de 1000 Aydan hayırlı bir özelliğe sahip olması müminler için büyük bir vesiledir. En güzel bir şekilde bu geceyi değerlendirmeyi Rabb'im hepimize nasip eylesin” dedi.
 
Bereket Vakti
 
“Bereket Vakti” programına,  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı ile Dr. Burhan İşliyen konuk oldu. 
 
Sahur vakti ekranlara gelen programda, Kadir Gecesi’nin önemi anlatıldı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Kadir Gecesi’nde evde ibadetlerini yapanlar için tavsiyelerde bulundu. 
 
“Bin Aydan Daha Hayırlı Gece”
 
Kadir Gecesi Allah katında kadri yüksek bir gece, Kur’an-ı Kerim’de bize bildirildiği için de hiç tartışmasız şekilde bütün gecelerin en faziletlisi olduğunu ifade eden Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Kadir Gecesi’nin faziletlerinden bahsederek “Kur’an-ı Kerim’de zikredilmiş olması tabiri caizse bir ömre bedel bir gece oluyor. Çünkü bin aydan daha hayırlı olduğu Kadir Suresinde ifade edildiğine göre aşağı yukarı 83-84 yıllık bir zamana tekabül ediyor. Uzunca yaşayan bir insanın ömrü kadar bir gece olmuş oluyor.” ifadelerini kullandı.
 
 “Kur’an-ı Kerim bu gece nazil olmuştur…”
 
Bu gecenin önemi, bizi karanlıklardan çıkaran ilahi kelamın bu gece nazil olmasından kaynaklanıyor. Buradan alıyor şerefini, dolayısıyla esas gecenin şerefi Kur’an-ı Kerim’in bu gecede nazil olmasından kaynaklanıyor şeklinde ifade etti. 
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı ise gecenin önemine dikkat çekerek Müslümanlara Kadir Gecesi’ni ihya etmeleri için tavsiyelerde bulundu. Müslümanların Kur’an-ı Kerim’i anlamalarının önemine değinen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Tıraşçı, “Kur’an-ı Kerim’in muhattabı ve muhafızı olmanın yanı sıra hayatımıza taşımamız gerekiyor. Hayatımıza tavırlarımızla, davranışlarımızla, yaşam biçimlerimizle taşıma sorumluluğumuz var.” dedi. 
 
“Hayat rehberimiz olacak”
 
İnsanlık olarak mutlu olamıyorsak, huzursuzluk içerisindeysek Kur’an’ı iyi anlayamamışız demektir. Kur’an-ı Kerim’i her zaman önümüzde tutacağız. Hayat rehberi yapacağız. 
 
Kadir Gecesi’nde “Bereket Vakti” programına konuk olan başka bir isimse Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen oldu. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İşliyen, Kadir Gecesi’ni nasıl ihya etmemiz gerektiği hakkında tavsiyelerde bulundu. Kadir Gecesi’nin bin aydan daha kıymetli gece olduğuna vurgu yapan Başkan Yardımcısı İşliyen, “Kadir Gecesini ihya etmek için Kur’an’la olan görevlerimizi ihya etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
 
“Kadir Gecesini ihya etmek için Kur’an’la olan görevlerimizi ihya etmemiz gerekiyor”
Bu geceyi çöllerdeki vahalar gibi düşünmek lazım uzun bir yolculuğa çıkmışsınız. Dinlenmeniz gerekiyor. Devam edebilmeniz için güç depolayacaksınız.  Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede, bu geceyi kıymetli hale getiren sebebi bulmalı, o sebep bizi de binlerce insandan daha hayırlı hale getirsin diye bir çaba içerisinde olmalıyız. Bir tek sebep bir insanı insanların en hayırlısı haline getirirdi. Aynı sebep bir ayı ayların en hayırlısı haline getirdi. Aynı sebep bir geceyi geçlerin en hayırlısı haline getirdi. O sebep Kur’an-ı Kerim’dir. O zaman Kadir Gecesi’ni ihya etmek Kur’an’la olan münasebetimizi ihya etmekten geçer. Kadir Gecesini ihya etmek için Kur’an’la olan görevlerimizi ihya etmemiz gerekiyor.
 
“Hayatı sadece bu dünyadan ibaret zannetmemeliyiz”
 
Kur’an-ı Kerim’de diyor ki Allah ve Resulüne size hayat verecek şeylere çağırdıkları zaman icabet edin dinleyin yani Allah’ın emrini dinlemek insan hayat verir. Hayatı sadece dünyadan ibaret zannetmemek lazım dünyadaki hayat gerçek hayatın kısa bir bölümünden ibarettir. Ölümle yok olmuyoruz. Hayatın başka bir aşamasına geçiyoruz. Eğer hayatın başka bie aşamasında mutlu olmak istiyorsak bu dünyada yaşamış olduğumuz ebedi hayata kıyasla birkaç saatlik bir zaman diliminden ibaret olan bu hayatta mutlu ve mesut olmak istiyorsak Allah ve Resulünün çağrısına icabet edeceğiz. 
 
Müminler Allah ve Resülünün emrine çağrıldıkları zaman sadece şöyle derler. İşittik ve itaat ettik. Kur’an’ın bütün hükümleri karşısında baş göz üstüne dersek Kadir Gecesi’ni ihya etmenin en güzel örneklerinden birini yapmış oluruz.