“Kalbin Kararı”nda “Ramazan Ayının Manevi İklimi” konu başlığı ele alındı…

20 Nisan 2021 Salı
“Kalbin Kararı”nda “Ramazan Ayının Manevi İklimi” konu başlığı ele alındı…

“Kalbin Kararı”nda “Ramazan Ayının Manevi İklimi” konu başlığı ele alındı…

Diyanet TV'de ekranlara gelen “Kalbin Kararı” programında “Ramazan Ayının Manevi İklimi” konu başlığı ele alındı.

Prof. Dr. Ömer Yılmaz, Prof. Dr. Ahmet Ünsal ve Prof. Dr. Süleyman Derin’in konuk olduğu programda ramazan ayında Müslümanların sorumlulukları Ku’ran ve hadis ışığında anlatıldı.

Prof. Dr. Ömer Yılmaz, “Ramazan ayı, hem maddi hem manevi olarak bir arınma ayıdır.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Oruç sadece aç kalmak değildir. Aynı zamanda Allah'ın yarattığı diğer uzuvların da yaratılış gayesi doğrultusunda hareket edebilmesidir. Göze de oruç tutturulur. Harama bakmayacak. Kulağa oruç tutturulacak, gıybet, yalan dinlemeyecek. Ramazan ayı, hem maddi hem manevi olarak bir arınma ayıdır. Aynı zamanda bu ayda dilimizdeki duayı ve gönlümüzdeki sevgiyi, elimizdeki nimeti başkasıyla paylaşma fırsatı bulacağız. Yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Kardeşlerimiz, senenin birçok gününde aç biilaç yaşıyorsa ben bunlardan habersizsem o zaman düzgün bir Müslümanlığı eda etmiş sayılmam. Bu mevsim bizi yeniden maneviyata yönlendirme mevsimidir.

Programa konuk olan Prof. Dr. Ahmet Ünsal, “Ramazan-ı Şerif, rahmet ayıdır.” diyerek, ramazan ayında tövbe etmeye ve günahlardan arınmaya şu ifadelerle dikkat çekti:

“Aynı günaha bir daha dönmemek lazım. Aynı günaha bir daha dönmemek, tövbedir. Sonra, günahın affını istemek lazım. Ramazan-ı Şerif, rahmet ayıdır. Tövbe etmeli, bunu fırsat bilmelidir. Bir daha o günaha dönmemelidir.”

Müslümanın çevresini düşünmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Süleyman Derin, infak etmenin önemine değinerek şu ifadelere yer verdi:

“İnfak paylaşmak, bizde olanı olmayana vermek. Bizim dinimizin önde gelen özelliklerinden birisidir. İnsanı bırakalım; muhtaç bir hayvan yaratmışsa biz ondan sorumluyuz. Müslüman olarak 'Ben kendimden sorumluyum.' demekle kurtulamıyoruz. Peygamber Efendimiz, ‘Merhametli kimdir?’ diyor. 'Ya Resullalah! çoluğuna çocuğuna merhametli olan merhametlidir.' diye cevap veriliyor. Peygamber Efendimiz, 'Hayır, ailesine herkes merhametlidir.' diyor. Hadis-i şerifte yine diyor ki 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' Bu kıssaya ve hadis-i şerife baktığımızda infak etmeden İslam'ı yaşamak mümkün değil. Toplumdan uzak, toplumu düşünmeden ferdi dindarlık, dinimizde yok.”

“Kalbin Kararı” ramazan ayı boyunca her gün saat 22.30’da Diyanet TV’de…