'Kur’anda Cennet ve Cehennem Tasvirleri' 'Dini Gündem'de ele alındı…

25 Kasım 2021 Perşembe
'Kur’anda Cennet ve Cehennem Tasvirleri' 'Dini Gündem'de ele alındı…

"Kur’anda Cennet ve Cehennem Tasvirleri" "Dini Gündem"de ele alındı…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Dini Gündem” programında “Kur’anda Cennet ve Cehennem Tasvirleri” konu başlığı ele alındı.

Diyanet TV’nin fikir programı “Dini Gündem”de alanında uzman konuklar tarafından, zekatla ilgili hükümlerden helal gıda bilincine kadar dini konular ele alınırken trafik ahlakı ve çevreyi koruma gibi toplumsal konularda da bilinç oluşturuluyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Kara ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı’nın konuk olacağı programda,  “ ‘Cennet’ ne demektir, mümin için ne ifade eder?” “‘Cehennem’ ne demektir, kimler cehennemi görecektir?” “Cennet ve cehennem yaratılmış mıdır?” “Öldükten sonra mı, kıyametten sonra mı cennete gideceğiz?” “Araf neresidir, Araf ehli kimdir?” sorularına cevap verildi.

"Ölüm, kabir, mahşer, mizan gibi ahirete yönelik mefhumlar hakkında bilgi kaynaklarımız naslar yani Kur'an ve Sünnettir." diyen Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı şu şekilde konuştu: 

"Hesaba çekildikten sonra cennet ve cehennemlikler belirlenecek. Mahşer meydanı ardından hesap ve hesabın ardından cennet ve cehennem aşaması geliyor. Kişi, hesabıyla yüzleştikten sonra cennet ve cehenneme gidecek. Söyleyecek sözü de olmayacak."

Program içindeki "Kur'an'da cennet ve cehennem nasıl anlatılmaktadır?" sorusunu yanıtlayan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Kara, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim, cennet ve cehennemden Müslümanlar ve Müminler haberdar olsunlar diye kısa bir tanıtım yapar. Cennetin nimetlerinden ve cehennemin azaplarından bahseder. Bütün ayrıntıları bulamazsınız. Örnekleme yaparak anlatır. Şunun da kapısını açık bırakır: 'Hiçbir gözün görmediği ve kalbin kavrayamayacağı şeyler vardır.'. Cennet ve cehennem Kur'an'da temsili ifadelerle, maddi ve manevi örnekler verilerek ve orantılı bir şekilde anlatılmaktadır. Yani cennetten örnekler verilmişse, karşılığında cehennemden de örnekler verilmiştir."

"Dini Gündem" her Çarşamba saat 21.30’da Diyanet TV’de…