“Kur'an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” nda Ödül Töreni heyecanı…

7 Ekim 2020 Çarşamba
“Kur'an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” nda Ödül Töreni heyecanı…
“Kur'an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” nda Ödül Töreni heyecanı…

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın “Evimizin Neşesi Kur’an Sesi” ana temasıyla ortaklaşa düzenlediği “Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” nın kazananları belli oldu. 

Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” nın ödül töreni Diyanet TV’de canlı olarak ekranlara geldi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde çocuklar Kur’an tilavetinde bulundu.

Törendeki Kur’an tilavetinin ardından, kazananlar ödüllerini Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın elinden aldı.

“Kur’an’ı anlama programlarımızı” yaygınlaştırıyoruz…

Ödül töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının Kur’an kurslarına verdiği öneme değindi. Türkiye’nin dört bir yanında verilen Kur’an kurlarına ilişkin konuşan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Kur'an-ı Kerim’i okumak, onu anlamaya ve yaşamaya açılan bir kapıdır. ‘Asıl hedef nedir?. Anlamak ve yaşamak, bunun gayreti içindeyiz. Kur'an kurslarımızda, Kur'an’ı anlama programlarını başlattık. Kur'an-ı anlama programlarıyla ilgili pilot uygulamalar yaptık. Klasik anlamda, Ulum-i İslamiye’yi öğreten Kur'an kurslarımız var. Karadeniz'de, İstanbul'da, Güneydoğu'da, Doğu'da geleneksel Kur'an kurslarımızdaki hocalarımızın da katkılarıyla Kur'an'ı anlama programını da yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. ‘Nihai hedef nedir?’ Ne dedik, yaşamak. Kur'an'da, Cenab-ı Hakk bütün insanlığa neyi emrediyorsa; onu yapmak. Hangi şeylerden uzak durmamızı istiyorsa onlardan uzak durmak. Ama okumadan olmuyor. Önce okuyacağız ki anlayacağız. Anlayacağız ki, yaşayacağız.” 

Kur’an-ı Güzel Okuma Yarışmaları yarışmaya katılanların kendilerini daha çok geliştirmesine vesile oluyor…

“Kur'an kurslarımızda, İmam-Hatip liselerimizde, İlahiyat fakültelerimizde hatta TRTmizin birkaç yıldır yapmış olduğu, Kur'an yarışmaları oluyor. TRT Genel Müdürlüğünün yaptığı Kur'an yarışmalarında derece yapan kardeşlerimizi tanıyoruz, biliyoruz. Bu yarışmalar, kendilerini daha da çok geliştirmelerine vesile oluyor. ‘Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma’ yarışmaları ve hafızlık yarışmaları bir nevi teşvik, eğitimdir.” 

Diyanet TV’ye teşekkür ediyorum…

“Salgın döneminde internet üzerinden, teknolojiyi kullanarak, dijital ortamları kullanarak, hizmetlerimizi ve faaliyetlerimizi aksatmamaya gayret ettik. Normalde bu yarışmayı internet üzerinden değil salonlarda seyircilerin huzurunda yapıyorduk. Maalesef içinde bulunduğumuz salgın döneminde, internet üzerinden yaptık. Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafiz Osman Şahin hocamız, başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye Diyanet Vakfımıza teşekkür ediyorum. Diyanet TV'ye teşekkür ediyorum. Bu zorlukları kolaylığa çevirerek bugünkü noktaya geldik. Katılan bütün okuyucularımıza teşekkür ediyorum.”

Dereceye giren yarışmacılar ödüllerini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın elinden aldılar.