Kutsal Topraklarda Arafat Hazırlığı

9 Eylül 2016 Cuma
Kutsal Topraklarda Arafat Hazırlığı

Kutsal topraklarda bulunan hacı adayları, 11 Eylül pazara denk gelen arefe günü Arafat’ta toplanarak vakfe yapacak. Haccın bu en önemli rüknü için hazırlıklar sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da, hem hacıların Arafat’a en güvenli şekilde ulaştırılması, hem de çadırların klimalı hale getirilmesi için gayret sarfediyor. 

Yaklaşık 2 Milyon Hacı Adayı, 11 Eylül’e Denk Gelen Arefe Günü Vakfe Yapacak

Bu yıl yaklaşık 2 milyon müslüman hac vazifesini yerine getiriyor. Türkiye’den de 63 bin hacı adayı kutsal topraklarda bulunuyor. Vakfe yaklaşırken, Arafat’taki hazırlıklar yoğunlaşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 40 dereceyi aşan sıcak hava nedeniyle yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek için bu yıl önemli bir adım attı. Arafat’taki çadırlara klimalar taktırmaya başladı.  

Hacıların güvenli bir şekilde arafat’a ulaştırılması da önemli. Kurban bayramı öncesi son cuma namazlarını bugün Kabe’de kılacak olan hacı adayları, 10 eylül Cumartesiden itibaren Arafat’a taşınmaya başlayacak. 

2 milyon hacı adayının Arafat’a çıkacağı arife günü, sabah namazının ardından Kabe’nin örtüsü de yenisiyle değiştirilecek.