Manisa Muradiye Camii hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

20 Kasım 2020 Cuma
Manisa Muradiye Camii hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

Manisa Muradiye Camii hikayesi “Mekan ve Kıyam”da anlatıldı…

Diyanet TV’de ekranlara gelen Türkiye’deki camilerin hikayelerinin ele alındığı “Mekan ve Kıyam” programında bu hafta Manisa'da lll. Murat zamanında yaptırılan Mimar Sinan'ın eserlerinden Manisa Muradiye Camiinin hikayesi anlatıldı.

Programa konuk olan Manisa Muradiye Camii İmam Hatibi Hamza Acarkan caminin tarihi, yapılışı ve günümüzde nasıl muhafaza edildiğini izleyiciye aktardı.
 
Manisa'nın deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Acarkan, caminin depreme dayanıklı olduğunu söyleyerek Manisa Muradiye Camii mimarisi ve yapılışıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
 
"Osmanlı Padişahlarından lll. Murat zamanında Mimar Sinan'a yaptırılmış bir eserdir. Camimizin en belirgin özelliklerinden bir tanesi mihrapta bulunan deprem terazileri, deprem simülatörleridir. Manisamız birinci dereceden deprem bölgesidir. Biz Manisa'da deprem olduğu zaman depremin ardından mihraptaki deprem terazisine gelip kontrol ederiz. Eğer bunlar dönüyorsa depremden etkilenmemiş anlamına gelir. Eğer bunlar dönmez ise deprem terazisinde sıkışma var ise çökme, çatlama olmuştur. Mimar Sinan bize şu mesajı vermiştir. Gereken tedbirleri alın diyor."
 
“Mekan ve Kıyam” her Çarşamba saat 21.00’de Diyanet TV’de…