“Medya ve Din” de Teknoloji Bağımlılığı Konuşuldu

8 Ocak 2020 Çarşamba
“Medya ve Din” de Teknoloji Bağımlılığı Konuşuldu

“Medya ve Din” programının bu haftaki konuğu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı oldu. Medya ve din ilişkisini farklı yönleriyle ele alan programın bu haftaki bölümünde, “Teknoloji Bağımlılığının Dini ve Ahlaki Boyutları” konu başlığı ele alındı.

Teknoloji bağımlılığının farklı boyutlarıyla ele alındığı programda, “Teknoloji bağımlılığının dini boyutları bulunuyor mu?” “Teknoloji insanın Rabbi ile ilişkisini nasıl etkiliyor?” “Modernizm ve teknoloji arasında nasıl bir ilişki var?” sorularına cevap verildi.

Teknoloji bağımlılığını dini boyutuyla ele almanın önemine değinen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı şu ifadelere yer verdi :

“Kimi zaman günlük hayatla dinin normlarını birbirinden uzak düşünüyoruz. Birbirinden ayrı düşünüyoruz. Günlük hayatın, belki de modern ve postmodern hayatın şartlarını dinden ve ibadetten ayrı değerlendiriyoruz. Halbuki din bizim inancımıza göre hayatın her alanında, her anında ve her zamanında geçerliliğini korur. Zaten hayatı, insanı çepeçevre kuşatan bir kültür vardır. Bu kültürde din en güçlü bileşenidir. Dolayısıyla teknoloji bağımlılığı gibi ciddi bir problemi mutlaka dinle birlikte düşünmek, teknoloji kullanımının dini zeminini değerlendirmek ve teknoloji bağımlılığından kurtulmak, için dini referanslardan nasıl çözüm üretebileceğimizi tartmak zorundayız.”

İnsanın günlük hayattaki ahlaki ve hukuki duruşunu sanal dünyada da aynı şekilde göstermesi gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı:

“Eğer günlük hayatta yalan söylemek haramsa sanal dünyada da sosyal medya kullanırken de haramdır. Yalanın peşine düşmek yanlış bilgiyi yaymakta yanlıştır. Biri bir haber getirdiğinde onu bir araştırın diyor Allah-u Teala. Halbuki internet yoluyla yayılan yalan haberleri düşünün insanların farkında olmadan o yalan haberin yayılmasına hizmet edişini düşünün. Elbette bu ahlaki anlamda insanın erdemini, kemale erişmesini engelleyen bir durumdur.” 

Mustafa Çuhadar’ın hazırlayıp sunduğu “Medya ve Din”  Cuma günleri saat 21.30’da Diyanet TV’de…