Mevlid-i Nebi Haftası’nın anlamı “Yeni Güne Merhaba”da konuşuldu…

30 Ekim 2020 Cuma
Mevlid-i Nebi Haftası’nın anlamı “Yeni Güne Merhaba”da konuşuldu…

Mevlid-i Nebi Haftası’nın anlamı “Yeni Güne Merhaba”da konuşuldu…

Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, "Yeni Güne Merhaba" programına konuk oldu. Mevlid-i Nebi Haftası için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen "Peygamberimiz ve Çocuk" teması kapsamında konuşan Dini Yayınlar Genel Müdürü Kurt, Hz. Peygamber'in yetim çocukları himayesine alması hakkında da önemli bilgiler verdi.

"Efendimizin hayatına baktığımızda bize, yetimlere sahip çıkıp onları himaye etmeyi öğütlediğini görüyoruz." diyen Kurt, yetime sahip çıkmanın önemini şu sözlerle ifade etti: 

"Yetime sahip çıkan insanla cennette bu iki parmağın yakın olduğu gibi yakın olacağını müjdeleyen bir Peygamber'in ümmetiyiz. Yanına gelip ‘Ya Resullallah, benim kalbim katılaştı. Ne yapmalıyım?’ diye tavsiye isteyen arkadaşına, ‘Bir yetimin başını okşa.’ diyerek, tavsiyede bulunan Peygamber’in ümmetiyiz. Bizim kalbimiz katılaşmıyor mu hiç, bizim kalbimizin de yumuşamaya ihtiyacı var. O zaman yetimlere yardım etmeli, şefkat göstermeliyiz." 

Hz. Peygamber'in örnekliğinde şehit çocuklarına nasıl davranılması gerektiği hakkında da bilgiler veren Kurt, Hz. Peygamber'in şehit çocuğuyla arasında geçen diyaloğu da şu sözlerle anlattı:

"Bizim çevremizde, etrafımızda, günümüzde o kadar yetim çocuk var ki başı okşanması gereken, himaye edilmesi gereken. Peygamberimiz, bunu yapmış. Uhud Savaşı dönüşü, babasını kaybeden ve Peygamberimizin de ismini Beşir yaptığı bir çocuk var. Babasının şehit olduğunu öğrenince ağlıyor. Susturamıyor, gözyaşını dindiremiyor. Peygamberimiz, yanına gidiyor. Sözleriyle tezkin etmeye çalışıyor. Ağlaması dinmiyor, yetim çocuğun. Bunun üzerine Peygamberimiz ona, ‘Ben baban olayım, Ayşe annen olsun. Seni himayeme alayım ister misin?’ deyince çocuk birden duruyor. Hüznü gidiyor. ‘Evet Ya Resullallah, isterim.’ diyor.”

“Yeni Güne Merhaba” Demet Köseoğlu’nun sunumuyla hafta içi her gün saat 10.00’da Diyanet TV’de…