Mizan Programında ‘İnfak’ Konusu Ele Alındı

20 Mayıs 2019 Pazartesi
Mizan Programında ‘İnfak’ Konusu Ele Alındı

Diyanet TV’de yayınlanan “Mizan” programının bu bölümünde infak konusunun önemi ve gerekliliği konuşuldu.

Toplumsal konularda ki sorunların uzman hocalar tarafından ayetler esas alınarak ele alındığı programın bu bölümünde infak konusu işlendi. 

Programın sunuculuğunu üstlenen Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer, İslam’ın bir paylaşma medeniyeti olduğunu belirterek Allah’ın bize paylaşmayı tavsiye ettiğini söyledi.

Programın konuklarından Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Mehmet Canpolat ise infakın Allah yolunda harcamak anlamına geldiğini söyleyerek, ”Bunun içerisine zekât, sadaka, fıtır, kurban bütün Allah yolunda harcanan ne varsa girer. Bunların farz olanları vardır. Bir insanın ailesini çoluk çocuğunu ihmal etmesi büyük günahtır. Farz olan varken fazdan başlanır. Vakıf müesseseleri hepsi infakın içine girer. Kişi en çok sevdiği şeyleri verebiliyorsa gerçek manada iyiliğe erişmiş ve cimrilikten nefsini arındırmış olur. ”dedi.

Kur’an-ı Kerim’de infak konusuyla ilgili ayetleri açıklayarak konu hakkında bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar,”İman soyut değildir. İbadet olarak tezahür etmesi gerekir. Namaz, zekât ve infak bu ibadetlerin başında gelir. İnfak zorunlu ve gönüllü her türlü iyiliği kapsıyor. Bir insan huzuru yakalamak istiyorsa hakkıyla iman etmeli. İmanının gereği olarak da namazını, zekâtını ve infakta bulunmayı hakkıyla elde etmelidir. “diye konuştu.

“Mizan” ramazan ayında her pazartesi 22:30’da Diyanet TV’de…