“Neler değişti hayatta?” programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, konuk oldu…

12 Ekim 2020 Pazartesi
“Neler değişti hayatta?” programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, konuk oldu…

“Neler değişti hayatta?” programına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, konuk oldu…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Neler değişti hayatta?” ya bu hafta Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı konuk oldu. Programda, “Korona ve İrade Eğitimi” konu başlığı altında iradenin insan hayatını idame ettirmesi noktasındaki önemi ve iradenin virüse karşı mücadeledeki ehemmiyeti ele alındı.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı personellerinin salgın sürecindeki çalışmalarına dikkat çekilen programda konuşan, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı, din görevlilerinin salgın sürecinde halka olan yardımlarını, Vefa Sosyal Destek gruplarındaki mücadelelerini şu sözlerle ifade etti:

“Din görevlilerimiz, Vefa Sosyal Destek Gruplarında büyük görevler icra ettiler…”

“Doğrusunu söylemek gerekirse; Diyanet İşleri Başkanlığımızın faaliyetleri toplumumuzun en kılcal damarlarına, en detaylı ve uç noktalarına kadar ulaşabilen çok kıymetli faaliyetlerdir. Mahallelerdeki Kur'an kurslarından ve camilerden başlamak üzere, merkeze doğru ilerleyen dalga dalga hizmet alanlarımız bu pandemi sürecinde bambaşka bir şekle evrildi. Hepimizin bildiği gibi camiler, bir süre cemaatle ibadete ara verdi. Camilerimizin kapısına kilit vurmadık ancak bir süreliğine cemaatle namaz kılınmasına ara verdik. Bu durumda; cami görevlilerimiz, imam-hatiplerimiz, müezzinlerimiz, vaizlerimiz “Vefa Sosyal Destek Grupları” nda, toplumumuzun ihtiyaç sahibi, desteğe muhtaç, evden çıkamayan gruplarına destekte çok büyük görevler icra ettiler.”

“Binlerce din görevlimiz, vatandaşların yardımına koştu..”

“Binlerce imam-hatibimiz ve Kur'an kursu öğreticilerimiz; hem yaşlılarımızın hem engelli vatandaşlarımızın hem de kronik hastalığı sebebiyle ihtiyaçlarını gidermek için evden çıkamayan vatandaşlarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılamada; maaşlarını çekip kendilerine teslim etmekten tutun da evlerini temizlemeye kadar, pazar, market ve eczane ihtiyaçlarını karşılamaktan tutun da acil hastane ihtiyacında yanlarında bulundular. Cenazelerimizin teçhiz, tekfin ve defin işlemlerinde de çok ciddi destekleri oldu. Sadece İstanbul'da bile binden fazla arkadaşımız, acil destek telefonlarında telefona cevap vermekle görevliydi bu süreçte. Şu anda da filyasyon ekiplerinin taramalarında din görevlilerimiz bizzat sahada görev yapıyorlar.  

Betül Erbaş’ın sunumuyla ekranlara gelen “Neler değişti hayatta?” her Pazar saat 11.30’da Diyanet TV’de…