Özel Eğitim Alarak ''Sertifikalı Çoban'' Oldular

2 Nisan 2019 Salı

Birçok mesleğin, özel destek eğitimleri, kursları bilgi ve tecrübe artırmayı amaçlayan özel eğitim çalışmaları olur da, çobanlığın olmaz mı? Hele de tarım ve hayvancılığın gün geçtikçe öneminin arttığı günümüz dünyasında. Bilecik’te 8 çoban, sertifikalı oldu. 

Biri kadın 8 kursiyer özel eğitim alarak ''sertifikalı çoban'' oldular

Koyunları gütmeden önce, okullarda tahta sıralara oturup, yapacakları işin inceliklerini öğrendiler. Onlar, sertifikalı çobanlar. Bilecik'in Bozüyük ilçesinde biri kadın 8 kursiyer "Sürü Yönetimi Elemanı Kursu"na katılarak, 104 saatlik eğitimin ardından “Sertifikalı Çoban" olmaya hak kazandı.

Bazı bölgelerde 6 bin lira civarında maaş bile önerilmesine rağmen, çoban bulunamaması aslında onları haklı çıkarıyor. Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezince Dodurga İlkokulunda verilen eğitimlere katılan kursiyerler,  artık hayvanları daha bilinçli şekilde otlatacak.

Katılımcılar, alacakları sertifikayla hem meslek sahibi olacak hem de hayvancılığa devam etmeleri durumunda belli bir süre sigorta masrafları devlet tarafından karşılanacak.