Pileki Taşı Ustası, ekmeğini taştan çıkarıyor…

22 Ekim 2020 Perşembe
Pileki Taşı Ustası, ekmeğini taştan çıkarıyor…

Pileki Taşı Ustası, ekmeğini taştan çıkarıyor…


Diyanet TV'de yayınlanan ve meslek erbaplarının konuk olduğu "Helal Kazancın Alın Teri" programına, Pileki Taşı Ustası Mustafa Yılmaz konuk oldu. Trabzon'da yaşayan 70 yaşındaki Mustafa Usta, pileki taşının nasıl çıkarıldığını ve işlendiğini anlatırken coğrafyanın zorluklarını da "Helal Kazancın Alın Teri" programında izleyiciye aktardı.

Başta mısır ekmeği olmak üzere birçok ekmek çeşidinin pişirilmesi için kullanılan ve mağaralardan çıkarılan pileki taşı, Mustafa Usta'nın da yıllardır ekmek teknesi haline gelmiş. Mustafa Usta, 70 yaşında olmasına rağmen yaptığı ustalığın hakkını vermek için sabah erkenden evinden çıkıp pileki mağarasına gidiyor. Pileki taşını çıkarıp işleyen Yılmaz, yaptığı ekmek pişirme çanaklarını satıp kazancını sağlıyor.

Pileki taşını işleyerek yaptığı ekmek pişirme çanaklarına dair "Pileki taşı, ekmeğe başka bir lezzet veriyor. Bu taşla pişirilen ekmeğin kabuğu kalın oluyor. Taş fırın derler ya taş fırın işte budur."  ifadelerinde bulunan Mustafa Usta, yıllardır ekmeğini taştan çıkarmış biri olarak helal kazancın önemine de şu sözlerle dikkat çekti: 

" 'Helal kazanmak' nedir? Biliyor musun? Kimsenin etlisine, sütlüsüne karışmayacaksın. Sabahtan evinden çıkacaksın besmele çekeceksin, alacaksın azığını, gideceksin. Terini akıtacaksın. Ondan aldığını, götürüp de çoluk çocuğuna götüreceksin. İşte, o çocuktan sana hayır gelir." 

"Helal Kazancın Alın Teri" her cumartesi saat 21.00'de Diyanet TV'de...