Prof. Dr. Mehmet Görmez: Papa'nın Açıklaması Ahlak Dışı

24 Nisan 2015 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Papa Fransis'in 1915 tehcir olaylarıyla ilgili olarak Ermeni iddialarına destek vermesine ve 'soykırım' ifadesini kullanmasına sert tepki gösterdi. Uluslararası bir haber ajansına konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Papa Fransis'in1915’te yaşananlar için 'soykırım' ifadesini kullanmasını ahlaki bulmadığını söyledi.

 

 
 
 
Başkan Görmez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
 
“Papa'nın açıklamasını ahlak dışı buluyorum ve bunu Hristiyan değerleriyle uzlaştıramıyorum. Eğer hepimiz geçmişteki ıstırap ve acılar için hesap verecek olsaydık en çok kaybeden Vatikan olurdu. Milyonlarca Suriyeli mültecinin mevcut durumu Vatikan`ı Ermenilerin tehcir edilmesinden daha mı az endişelendiriyor? İslam, tarih boyunca medeniyeti oluşturan bir din olmuştur. Din adamları Müslüman çocukları eğitirken bununla şiddeti teşvik eden günümüz Kur`an yorumlarını karşılaştırarak derinlemesine düşünmeyi sağlamalıdırlar.”
 
Srebrenitsa Soykırımı'nda ailelerini kaybeden kadınlar da Papa Fransis'in 1915 olayını "soykırım", Bosna'da yaşananları ise "kitlesel cinayet" olarak nitelendirmesine tepki gösterdi.Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç, Papa’nın açıklamasına şaşırmadığını ancak Srebrenitsa'da yaşananların soykırım olduğuna dair bir mahkeme kararının bulunduğunu ve bu karara saygı duyulması gerektiğini vurguladı.