Sarıkamış Şehitleri Unutulmadı

4 Ocak 2016 Pazartesi

101 yıl önce Allahuekber Dağları'nda can veren 90 bin şehit unutulmadı. Şehitlerin aziz ruhları için Kars Sarıkamış’ta mevlit okundu… Diyanet TV Televizyonu’nda da canlı olarak yayınlanan programın ardından, vatandaşlar eksi 18 derecede şehitliğe yürüdü.

Şehadetlerinin 101. Yılında Çeşitli Etkinliklerle Anıldılar

Bundan tam 101 yıl önce, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Allahuekber Dağlarında 90 bin asker, dondurucu soğukta şehit olmuştu. Vatan için canlarını feda eden Sarıkamış şehitleri bu yıl da çeşitli etkinliklerle anıldı. Şehitler için Sarıkamış’taki Kazım Karabekir Paşa Camii'nde mevlit programı düzenlendi.

Programda kur’an-ı kerim tilaveti yapıldı, ilahiler okundu… mevlit programı diyanet tv televizyonu ekranlarından da canlı olarak yayınlandı.

Kars müftüsü mehmet genç sarıkamış şehitlerine ithafen bir vaaz verdi. Eller semaya açıldı, sarıkamış şehitlerinin aziz ruhları için dua edildi.

Dondurucu Soğukta 5 Bin Kişi Sarıkamış Şehitliği'ne Yürüdü

Programın ardından vatandaşlar meşaleli yürüyüş için gaziler meydanı'nda toplandı. Ellerinde türk bayrakları ve meşaleler bulunan yaklaşık 5 bin kişi, sıfırın altında 18 derece soğukta, 3 kilometre yürüdü, yukarı sarıkamış şehitliği'ne ulaştı… 

Şehitlikte saygı duruşunda bulunuldu, istiklal marşı okundu ve dua edildi…