Yakılan Mescid Yeniden Açıldı

20 Ocak 2016 Çarşamba

Kanada’da Yeniden İnşa Edilen Selam Mescidinin Açılışına Başbakan da Katıldı 

Geçtiğimiz yıl Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının ardından islam karşıtları tarafından farklı ülkelerdeki pek çok cami saldırılara maruz kalmıştı. Kanada’daki bir kentte müslümanların ibadetlerini yaptığı tek cami olan Selam Mescidi de ırkçı saldırganlar tarafından yakılmıştı. O cami, hayırseverlerin desteğiyle yeniden inşa edildi; İbadete açılışı için gerçekleştirilen törene kanada başbakanı da katıldı. 

Geçtiğimiz yıl kimliği belirsiz kişilerce yakılıp kullanılamaz hale gelmişti; Kanada’nın Peterborough kentinde müslümanların tek ibadetgahı olan Selam Mescidi yeniden ibadete açıldı.

Olay geçtiğimiz yıl Paris’teki kanlı terör saldırılarının ardından, 15 kasım’da meydana gelmişti. 81 bin nüfuslu kentin tek mescidi de yakılınca bölge müslümanları mağdur olmuştu. Bunun üzerine hayırseverler kampanya başlattı. Kanada’nın dört bir yanından toplanan 110 bin Kanada dolarıyla mescit yeniden inşa edildi.

Açılışa kanada başbakanı Justin Trudeau da katıldı. Diplomatik temsilciler, müslüman ve yahudi kuruluşlar ve 100’e yakın türk vatandaşı da oradaydı. Kanada başbakanı, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi.  Başbakan Trudeau’ya, müslümanlar derneği tarafından kur’an-ı kerim hediye edildi. Selam Mescidi ve Peterborough müslümanlar derneği başkanı Kenzu Abdalla, kendilerine en büyük desteğin Türkiye’den geldiğini söyledi.