“Yeni Güne Merhaba”da Kur'an’ın insanlığa getirdiği değerler konuşuldu…

7 Mayıs 2021 Cuma
“Yeni Güne Merhaba”da Kur'an’ın insanlığa getirdiği değerler konuşuldu…

“Yeni Güne Merhaba”da Kur'an’ın insanlığa getirdiği değerler konuşuldu…

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Yeni Güne Merhaba”da “Kur'an-ı Kerim'in İnsanlığa Getirdiği Değerler” konu başlığı ele alındı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı'nın konuk olduğu programda, "Kur'an-ı Kerim'in insanlığa getirdiği değerler nelerdir?" "Kur'an-ı Kerim'i okumanın anlamanın ve yaşamanın önemi nedir?" gibi sorulara cevap verildi.

"Salgın günlerini Kur'an-ı Kerim günleri olarak değerlendirmeliyiz." diyen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Kur'an-ı Kerim'in insan hayatındaki önemine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Kur'an aslında insanın hayatını anlamlandırmak için gelmiştir. İnsana gayb penceresini açmıştır. Hayat, ölüm ve ölüm sonrası bütün bu meselelerle alakalı insana yeni ufuklar kazandırmıştır. Şimdi biz Kur'an'ın vermiş olduğu ufuk açısından kendimize, varlığa ve hayata baktığımız zaman aslında rahatlıyoruz. İnsan, bu dünyadan başka bir şey düşünmediği zaman kendisini strese ve sıkıntıya sokuyor. Çünkü insan aslında sonsuzluklara talip." 

Kur'an-ı Kerim'in insanlığın gelişimindeki yerine dikkat çeken Karslı şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim insanlığın gidişatında çok önemli bir yönlendirme yapmıştır. Bir medeniyetin kaynağını oluşturuyor. Allah Resulü'nün rehberliğinde Kur'an-ı Kerim bir medeniyetin kaynağını oluşturuyor. Hz. Peygamber yirmi üç sene boyunca Peygamberlik görevi yaptı. Bu süre zarfında inançtan ahlaka ibadetten toplumsal hayat birçok alanda inkılaplar gerçekleştirdi."

"Yeni Güne Merhaba" hafta içi her gün saat 10.30'da Diyanet TV'de...