Asya Pasifik Liderler Zirvesi’nin Ardından

19 Ekim 2015 Pazartesi

 "Bu toplantı vesilesiyle nice kardeşlerimizin, içinde namaz kılacakları bir tek camileri ve mabetleri olmadığını üzüntüyle öğrendik. Kur'an-ı Kerim'i hala fotokopi yoluyla çoğaltarak çocuklarına öğreten kardeşlerimizin varlığından haberdar olduk" Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Asya ve Pasifik ülkelerindeki müslümanların çektikleri sıkıntıyı bu sözlerle dile getirdi… 

30 bin müslümanın yaşadığı Samoa’daki müslümanlar da İstanbul’daki zirve sayesinde, sıkıntılarını dünyaya duyurma fırsatı buldu.

"Samoa’da İslam’ı yaşamak çok zor bir şey adeta cihat gibi. Çünkü Müslüman nüfusu gerçekten çok az. Birde Müslümanların eğitim kurumları gerçekten çok üzücü ama hiç yok. Doğru düzgün bir dini liderde önderde yok. Samoa’da çok fazla Hristiyan yaşıyor. Biz Samoa Müslümanlarına zorluklar yaşatıyor ve bizi rahat bırakmıyorlar." 

Bir Okyanusya ülkesi olan Palau asırlarca sömürge olarak yaşamış; 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin himayesinden çıkarak bağımsızlığını kazanmış. Palau’daki müslümanlar da maddi ve manevi açıdan büyük zorluklar içerisinde.

"İslamiyet burada gerçekten yaygın bir din değil bu zirve gerçekten bizi gururlandırdı hatırlandığımızı hissettik. Bu tür konferanslara bilgilendirici organizasyonlar çok ihtiyacımız var. Palau’da yaşayan Müslümanların maddi açıdanda çok sıkıntıları var manevi açıdan da İslami olarak çok fazla çalışma yapmıyoruz çünkü burada Hristiyanlık çok etkin onun için bizim çalışma yürütmemiz kısıtlanıyor ama daha iyi olacağı inancındayız."

Nepal’de yaşayan müslümanların başlıca sorunu ise İslam karşıtlığı… Ortadoğu’daki çatışmalar, bu Güney Asya ülkesindeki İslamofobiyi körüklüyor… Nepal İslam Birliği Danışma Kurulu üyesi Shameem Ahmet, Asya-Pasifik müslümanları zirvesinin İslam karşıtlığıyla mücadele için önemli bir adım olduğunu düşünüyor. 

"Çağımızda İslam dünyasına yönelik Müslümanlara yönelik tehlikeli bir tasavvuru görmekteyiz. Bu toplantı aynı zamanda İslamın kötü yüzünü İslamofobi üzerinden yada ikisinin yüzünden tepki göstermeye çalışanlara karşıda büyük bir anlam ifade etmekte. Bu toplantıda Müslümanların yaşadığı problemler çözüm yolarına yönelik görüşmeler ortaya konmuş oldu bu yönüylede bu toplantının çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum."