Diyanet’in Yazma Eserler Şifahanesi

15 Kasım 2017 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesindeki tarihi el yazması eserler uzmanların elinde şifa buluyor. Yüzyıllar öncesinden günümüze kadar gelen, başkanlık kütüphanesindeki nadir eserler arkasında hasar görenler, titiz ve sabırlı bir çalışmayla yenileniyor.

Zamanla Hasar Gören 3000 Tarihi Eser Aslına Uygun Olarak Restore Edilecek

Kuyumcu titizliğinde çalışıyor, eserleri aslına uygun şekilde onarıyorlar. Onlarınki büyük bir sabır ve emek işi. Bu eserlerin her biri diyanet işleri başkanlığı’nın kütüphanesinde özel bir bölümde saklanıyor. Çoğu Kuran-ı Kerimden oluşan 13 bin el yazması eserden bir kısmı zaman içinde hasara uğruyor.. Bu nedenle, restorasyon bölümü hizmete açıldı.

Önce eserin tahribatı tespit ediliyor. Ardından da nasıl bir yöntemle tamir edileceği belirleniyor. Sonunda usta eller devreye giriyor. Restoratörler yırtılan her bir yaprağı özenle tamamlıyor, ardından sayfalar birleştiriliyor…

Bu işlemin ardından eser nakış nakış ciltleniyor… buna şiraze deniyor. Son olarak eserin yaprakları arasında kalan tozlar da özel cihazlarla temizleniyor. Tüm bu özenli çalışmanın ardından ecdad yadigarları nesilden nesile aktarılmak üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın nadir eserler kütüphanesinde yerini alıyor.