Diyanet İşleri Başkanlığı 91 yaşında

4 Mart 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı bundan tam 91 yıl önce 3 Mart 1924 tarihinde kuruldu. Türkiye’deki dini inanç, ibadet ve ahlakla ilgili çalışmaları yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, hem yurt içinde hem de yurt dışında hizmet veriyor. Dünyanın en başarılı hac organizasyonunu gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’nin en teşkilatlı kurumlarında biri olma özelliğini de taşıyor.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1934 yılında 429 sayılı kanunla kuruldu. Görev alanı ve yetkisi çeşitli yasal değişikliklerle genişletilen ve değiştirilen Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerine, 3 Mart 1975 yılında kurulan Türkiye Diyanet Vakfının da önemli katkıları oldu.

91. yılına giren Diyanet İşleri Başkanlığının 1924’te atanan ilk başkanı Rıfat Börekçi’den, mevcut başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez’e kadar 17 başkan görev yaptı. Başkanlık, Türkiye’de %33’ü il ve ilçe merkezlerinde, % 67’si ise belde ve köylerde olmak üzere yaklaşık 85 bin caminin idaresini sağlıyor; bu kurumlarda görev yapacak personelin atamalarını gerçekleştiriyor. Camilerde din hizmetlerinin yanısıra 27 bin din görevlisinin çalışmalarıyla eğitim hizmeti de veriliyor.

Yurtiçinde 67 il, 582 ilçe müftülüğü ve 7 eğitim merkezi; yurtdışında ise 16 din hizmetleri müşavirliği ve 17 din hizmetleri ataşeliğiyle Diyanet, Türkiye’nin en teşkilatlı kurumlarından biri olma özelliğini de taşıyor. Dünyanın en başarılı hac organizasyonunu gerçekleştirme unvanına da sahip olan kuruluş, düzenlediği zirvelerle de İslam dünyasını bir araya getiren öncü faaliyetlere imza atıyor.