İngiltere’den İslamofobi Karşıtı Adım

16 Ekim 2015 Cuma

İslamofobik saldırılarda artış yaşanırken, can kaybına yol açan olaylar dahil hiç birinin kayıtlara nefret suçu olarak geçmemesi tartışma konusuydu. İngiltere bu yöndeki eşitsizliği düzeltmek için önemli bir adım attı. Ülkede müslümanlara saldıranlar nefret suçuyla cezalandırılacak.

 
Dünya genelinde islam karşıtlığı artış gösterdi. Genellikle ibadethanelere ve başörtülülere yönelik saldırılar, öldürmeyle sonuçlanan silahlı eylemlere kadar uzandı. 
 
İslamofobik saldırılar pek çok ülkede adli vakalar kapsamında ya da genel nefret suçları içerisinde değerlendiriliyor. Antisemitizm ya da siyahilere yönelik suçlarözel olarak hazırlanan kanunlar kapsamında cezalandırılırken, müslüman karşıtlığı sonucu oluşan saldırıların özel bir yaptırımının olmaması eşitsizlik eleştirilerine neden oluyor.
 

Müslümanlara Yönelik Nefret Suçlarına Ayrı Kanun Çıkartılacak

İslamofobi konusunda ingiltere’den olumlu bir adım geldi; Başbakan David Cameron, İngiltere ve Galler'de işlenen İslamofobik suçların artık genel nefret suçları kategorisinden çıkarılacağını açıkladı; ilk defa tek başına "müslümanlara karşı nefret suçları" başlığı altında ayrı olarak kayıt altına alınacağını duyurdu.

İngiltere hükümeti, camiler de dâhil olmak üzere Birleşik Krallık'taki tüm inanç merkezlerinin güvenliğinin artırılması için yeni fon oluşturacağını da açıkladı. Yaklaşık 3 milyon müslümanın yaşadığı Birleşik Krallık'ta, bu yıl 52 bin 528 nefret suçu işlendi. Müslümanlara yönelik saldırılar bu sayının büyük çoğunluğunu oluşturuyor.