İsrail Saldırıları Devam Ediyor

8 Mayıs 2018 Salı
İsrail Saldırıları Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da dikkatleri çektiği Filistin’de neler oluyor? Gazze şeridinde toprak günü etkinliklerini sürdüren Filistinlilere, İsrail askerleri yine ateş açtı. 2 Filistinli genç şehit oldu. 6 haftayı geride bırakan gösterilerde şehit sayısı 52’ye yükseldi.

İsrail askerleri Gazze sınırında 2 filistinliyi daha şehit etti

Filistinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 Filistinli şehit oldu. 23 yaşındaki Beha Abdurrahman Kadih  ve 20 yaşındaki Muhammed Halid Ebu Rayde şehadetiyle 30 Mart'tan bu yana, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemlerdeki şehit sayısı 52 ye yükseldi. Yaklaşık 8 bin kişi yaralandı. 52 can kaybından 2’si gazeteciydi. 

İsrail'in Filistinli basın mensuplarına yönelik ihlalleri Batı Şeria'da protesto edildi. "Gazetecileri öldürmeye son verin" yazan beyaz tişörtler giyen göstericiler, İsrail aleyhine sloganlar attı. 

Gazze'de yaşamını yitiren 6 Kassam Tugayları mensubu için cenaze töreni

Gazze Şeridi'nde cumartesi günü meydana gelen ve İsrail kaynaklı olduğu şüphesi taşıyan  patlamada yaşamını yitiren Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları mensubu 6 Filistinli cenaze töreniyle son yolculuklarına uğurlandı. Kassam tugayları, 6 mensubu için "Gazze şehitleri İsrail'in en büyük casusluk sistemini çökertti" açıklamasında bulundu.

İsrail güçleri Mescid-i Aksa ve camileri 128 kez taciz etti

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı ise İsrail güçleri ve yahudi yerleşimcilerin nisan ayı boyunca başta Mescid-i Aksa ve Harem-i İbrahim olmak üzere Filistin’deki cami, türbe ve dini makamlara saldırılrıyla ilgili bir açıklama yaptı. Sadece geçtiğimiz ay 128 saldırı ve baskın gerçekleştirildiği belirtildi. Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Şeyh Yusuf Edis yaptığı yazılı açıklamada, yahudi bayramları gerekçe gösterilerek İsrail polisi himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen yahudi yerleşimcilerin nisan ayında arttığını belirtti.