Mizan’da Kurban İbadeti Ele Alındı

31 Temmuz 2019 Çarşamba
Mizan’da Kurban İbadeti Ele Alındı

‘Mizan’da Kurban ibadeti ele alındı…

Diyanet TV’de Kurban Bayramı öncesinde Kurban ibadeti hakkında bilinmesi gerekenler ‘Mizan’ programında konuşuldu.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kurban ibadetiyle ilgili konular uzmanlar tarafından Diyanet TV’de ekranlara taşındı. Programın sunuculuğunu yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer ve konukları Kurban ibadeti hakkında vatandaşlara bilgiler verdi.

Din işleri Yüksek Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Ünal ve Dr. Muhlis Akar’ın konuk olduğu programda Kurban ibadetinin nasıl yapılması gerektiği, seferi iken kurban kesimi ve kurban payının dağıtılması gibi hususlar ekranlara taşındı.

Kurban ibadetinin tarihi süreci hakkında bilgi veren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, “Kurban ibadetinde bir müştereklik vardır. Kurban yaklaşmayı, yakınlaşmayı ifade eder. Kurban hadisesi ile Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in Allah’ın emirlerine teslimiyeti bizler için büyük bir örnektir. Rabbimiz bunun bir imtihan olduğunu buyuruyor. Efendimiz hicretin ikinci yılından vefat edinceye kadar her yıl kurbanı kesmiştir.” dedi.

Kurban ve takva ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar, “Allah muttaki olan, takva sahibi olan kullarının ibadetini kabul eder. Allah buyuruyor ki, ‘Keseceğiniz kurbanların etleri kanları Allah’a ulaşmaz, ulaşan sizin samimiyetiniz, ihlasınız, takvanızdır.’ Namaz ve kurban ibadeti Peygamberlerin tarihiyle yaşıttır. Kurbanları keseceğiniz zaman Allah’ın adıyla kesilir. Kurban ibadeti önemli mesajlar veriyor. Kurban ibadetinin verdiği mesajı doğru anlamak adına Efendimiz hanımlarından, çocuklarından kurban ibadetine şahit olmalarını istiyor.” diye konuştu.

“Mizan” her pazartesi 22:30’da Diyanet TV’de…

Haber: Özkan Tokmakoğlu