Tataristan heyeti Diyanet’te

2 Mart 2015 Pazartesi

Tataristan heyeti Diyanet’te… 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Tataristan Müslümanları Dini İdare Başkanı Kamil Samigullin ve beraberindeki heyeti kabul etti.

 

 

Dost ve kardeş ülke Tataristan heyetini Diyanet İşleri Başkanlığında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gerçekleşen bu ziyaretlerin iki ülkenin dini kurumları arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi.


Tataristan’ın tarihi bir öneme sahip olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Tataristan tarih boyunca ilim, hikmet ve marifet dünyasına büyük hizmetler yapmış, büyük âlimler yetiştirmiştir. Farklı inançlara mensup insanların birlikte barış içinde yaşamalarıyla ilgili önemli bir örneklik teşkil etmiştir” dedi.

 

Din eğitimi, din hizmetleri ve dini yayınlar gibi konuların da konuşulduğu görüşmede Başkan Görmez, Tataristan’ın başkenti Kazan’ın İslam’ın hikmet boyutunu başka dünyalara taşıma konusunda önemli eserler ortaya koyduğunu hatırlattı. Başkan Görmez, şöyle konuştu:

 

“Endülüs, Bosna ve Kazan İslam tarihine önemli eserler kazandırdı…”

 

İslam tarihinde Endülüs, Bosna ve Kazan, İslam dünyasına katkıları açısından birbirine benzemektedir. Bu üç merkez, Batı ile doğrudan temas halinde olduğu için, İslam’ın hikmet boyutunu başka dünyalara çok daha güzel bir şekilde taşıma konusunda daima çok önemli eserler ortaya koymuşlar, çok önemli çalışmalar yapmışlardır. Bununu için şahsen, Kazan’da yetişen büyük âlimlerin bugün Rusya’daki Müslümanlar tarafından tanınmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Rusya’da çok sayıda Müslüman var. Bu Müslümanlar, kendi tarihlerini, kültürlerini, İslam’ın tarihi içerisinde kendi dünyalarında yazılan kitapları ve bu eserleri ortaya çıkaran âlimleri ne kadar doğru ve iyi tanırlarsa, kendi istikballerini o kadar güzel kurarlar. Bu son derece önemli bir konudur. Tataristan’da bundan 100-200 yıl önce yazılan eserleri bugünün dünyasına hitap eden eserler olarak görüyorum.

 

“Bu ziyaretler ilişkilerimize ivme kazandıracaktır…”

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Tataristan Müslümanları Dini İdare Başkanlığı arasında geçmişten bugüne önemli ilişkiler olmuştur. Rusya’daki bütün Müslümanlarla doğru irtibat kurmanın yolu Kazan’dan geçiyor. Kazan’daki Rusya İslam Üniversitesi son derece önemlidir. Yayınlarınızı artırmanız da sevindiricidir. Bu ziyaretleriniz ilişkilerimize daha fazla ivme kazandıracaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı, sizlerle din hizmetleri, din eğitimi, dini yayınlarda ve diğer bütün hizmetlerde her türlü yardımlaşmaya hazır bir müessesedir.

 

Tataristan Müslümanları Dini İdare Başkanı Samigullin ise, ülkesindeki din eğitimi, din hizmetleri ve dini yayınlar alanlarındaki gelişmelerden söz etti. Özellikle dini yayınlar konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Samigullin, başta el yazmaları olmak üzere İslam âlimlerinin el yazması eserlerini bugünkü Tatarca’ya kazandırdıklarını belirtti.

 

Başkan Görmez, Tataristan’da gerçekleşen güzel faaliyetleri önemsediklerini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti. Başkan Samigullin, ziyaretin sonunda Başkan Görmez’e kendisi için özel olarak basılan Abdunnasır El-Kursavî’nin Şerh-i MuhtararulMenar’ı ile Akaid-i Nesefî’ninŞerh’ini takdim etti.

 

Tataristan heyeti görüşmenin ardından, Diyanet TV ve Diyanet Radyo’yu da ziyaret etti. Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman heyeteDiyanet İşleri Başkanlığının yayın çalışmaları hakkında bilgi verdi.