Uluslararası İmam Hatip’te Mezuniyet Sevinci

28 Mayıs 2015 Perşembe

Türkiye Diyanet Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle organize edilen uluslararası imam hatip programının 10. mezunları törenle diplomalarını aldı. Mezuniyet programında gençlere seslenen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bu proje Endülüs’ü yeniden inşa edecek bir projedir” dedi. 

 
 
Kur’an tilaveti, mehteran gösterileri, birbirinden başarılı öğrenci performansları…  Uluslararası imam hatip liselerinde onuncu dönem mezuniyet töreni büyük bir coşkuya sahne oldu. Türkiye Diyanet Vakfının Kayseri, Konya Ve İstanbul’daki imam hatip liselerinde eğitim olanağı sunduğu gençlerden 155’i mezuniyet sevinci yaşadı. İstanbul Cemal Reşit Rey Toplantı Salonu’nda düzenlenen mezuniyet programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez gençlere seslendi. Uluslararası imam hatip projesinin Endülüs medeniyetini yeniden ihya edecek bir proje olduğunu söyleyen Başkan Görmez, şöyle konuştu: 
 
“Bu proje Maveraunnehir medeniyetini yeniden ihya edecek bir proje, Endülüs’ü yeniden ihya edecek bir proje. Bu proje aynı zamanda bütün dünyaya renkleri, ırkları, kültürleri, coğrafyaları farklı ama imanları, inançları, değerleri aynı olan bir genç neslin Türkiye’de, İstanbul’da, Konya’da, Kayseri’de birlikte ümmetin umudunu yeniden yeşertmek için bir araya geldiklerini gösteren büyük bir umut projesidir. Gençler, sizinle biz kaybettiğimiz büyük kardeşliğimizi bulduk.”
 
Eğitimlerini Türkiye’de tamamladıktan sonra kendi ülkelerindeki milli ve manevi hayata katkı sunacak öğrencilerden bir de isteği vardı Başkan Görmez’in: “Her birinizden bir söz istiyorum; her biriniz üniversitelerinizi bitirdikten sonra ülkelerinize dönünce Tanzanya, Uganda, Kamerun, Mali ve Afrika'nın her bir başkentine bu imam hatiplerden birer tane yapmaya var mısınız? Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak Türkiye’de bu hayırlara destek veren sivil toplum kuruluşları olarak yanınızda olacağız inşallah.”
Başkan Görmez, konuşmasında geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği tarihi Filistin ziyaretini de hatırlattı. Salonu dolduran topluluğa Gazzeli Müslümanların selamını iletti.
 
Etkinlik, uluslararası imam hatip programından mezun olan öğrencilerin diploma töreniyle sona erdi.