Uluslararası İyilik Ödülleri

11 Mart 2016 Cuma

Türkiye Diyanet Vakfı’nın uluslararası hale gelen iyilik ödülleri, önümüzdeki pazar günü sahiplerini bulacak. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bin yüz hikaye arasından ödüle layık görülen 7 hikayeyi açıkladı. Ödül alacakların arasında, terör operasyonu sırasında yaralanan polis arkadaşına siper olan iyilik kahramanı mehmetçik; Jandarma Uzman Çavuş İsmail Ertem de var... 

Bin 100 İyilik Hikayesi İçinden Seçilen 7 Kişi, 13 Mart’taki Törenle Ödüllerini alacak

İyilik bir kez daha baştacı edilecek… Türkiye Diyanet Vakfı’nın ilk kez geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği organizasyon, bu yıl dünyanın dört bir yanındaki iyilik kahramanlarını ödüllendirecek. Jürinin seçimiyle belirlenen 7 ismi kamuoyuna Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez açıkladı; 

"Bu 7 iyilik kahramanından birincisi sudan’ın 7. Cumhurbaşkanıdır. Abdurrahmansuvare Es Zeheb hayatının 30 yılını Afrikanın memurlarına mazlumlarına adamış bir devlet adamıdır. Afrikanın 40 noktasına yardımlar taşımaya başlamış afrikanın susuz bölgelerinde kuyular açmaya başlamış. Eğitimsiz kalan çocuklara eğitim götürmüş.

Uluslararası iyilik ödülü sahiplerinden biri, malezyalı bir kadın doktor olan Jemılah Mahmood oldu. Mahmood, 15 yıldır savaş ve afet bölgelerinde yaralılara verdiği sağlık hizmetleri ve yardımlar dolayısıyla ödüle layık görüldü.

İyilik öncülüğünün ödüllendirildiği bir diğer isim, şanlıurfa’dan osman gerem… 

25 yıldır kendisi tamamen fakirlere yardıma adamış bir insan. Suriyeli kardeşlerimiz ülkemize taşındıktan sonra 60 stkyı birleştirerek adeta büyük bir iyilik filosu oluşturmuş. Suriye’den gelen insanlara ister Çadırkentte yaşasınlar ister dışarda yaşasınlar onların hepsine yardımcı olmaya çalışmış. 

Ödüle layık görülen iyilik kahramanlarından biri de Norveçli Doktor Mads Gılbert oldu. Gılbert, İsrail zulmü altındaki Filistin halkının sesini duyurmak için verdiği mücadeleyle tanınıyordu. Avusturalyalı Doktor Susan Carlant’tan gördüğü islamofobik baskıyı bir iyilik haretine dönüştürmesi nedeniyle bu ödüle layık görüldü. 

“Leyla’dan Sonra” hareketi de Türkiye’den ödül alan isimlerden oldu.

3 tıp öğrencisi kanser hastalığına yakalanmış bir çocuğun tedavisiyle uğraşırken çocuk son olarak bir talepte bulunur. Bir bisiklet sahibi olmak ister. Onlar bu talebi yerine getirmeye çalışırken çocuk vefat eder. Bu 3 kahramanımız kendi aralarında bir karar alırlar derler ki bundan sonra biz özellikle bu tür kronik hastalıklara yakalanmış çocukların taleplerini yerine getirelim sadece.  

Kahraman Mehmetçiğe İyilik Ödülü 

Ödülü alan 7. İsim ise salondaki herkesi duygulandırdı. İsmail Ertem Güneydoğuda Doğumuzda milletimizin birliği beraberliği kardeşliği için çaba gösteren bir askerimiz. Kendisini arkadaşına siper etmiş bir asker. Arkadaşının önüne geçer ve biz ondan şu sözleri duyduk millet olarak, onun çocukları var dolayısıyla eğer bir şey olacaksa bana olsun der. 

Uluslararası iyilik ödülleri töreni 13 Mart Pazar günü, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.