''Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu'' değerlendirme oturumuyla sona erdi

25 Kasım 2019 Pazartesi

“Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” değerlendirme oturumuyla sona erdi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen “Uluslarası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” sona erdi. Antalya’da düzenlenen ve üç gün süren sempozyumun değerlendirme oturumuna, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı başkanlık yaptı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılışını yaptığı sempozyumda, bu yılki Mevlid-i Nebi haftasının ana teması olan “Peygamberimiz ve Aile” konuşuldu. Kapanış oturumunda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Martı: 

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bugünün sorunlarına temel referanslardan çözüm üreten din görevlileriyiz. O açıdan Kuran-ı Kerim’e tefsire ve Hadis-i Şerifler’e, Siyer’e dair oturumlarda çok kıymetli paylaşımlarda bulunarak öncelikle dinimizin aile konusundaki kanaatini yönlendirmelerini ve aile için belirlediği temel ilkeleri konuştuk.” ifadelerini kullandı.

“Uluslarası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” değerlendirme oturumunda konuşan Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak Günümüzde yaşanan aile problemlerinin İslam’la bağının olmadığına dikkat çekerek, İslam’ın kadına şiddeti kesinlikle reddettiğini vurguladı. Hz. Peygamber’in örnekliğine dikkat çeken Albayrak: 

“Günümüzde yaşanan aile problemlerinin ve özellikle her gün gündemde olan şiddet olaylarının yüce dinimiz İslamla herhangi bir bağı yoktur. Zira Hz. Peygamber’in hayatı bizim için en güzel örnektir. Hz. Peygamber, hiç kimseye bir kötü söz dahi söylememiş ve kimseye el kaldırmamıştır. Bu maddeye, tüm katılımcılar tarafından dikkat çekilmiş ve kadına yönelik şiddetin hiçbiri kabul edilemez olduğu beyan edilmiştir.” dedi.

24 Kasım Pazar günü sona eren sempozyumda, “Ailenin önemi ve Tarihsel Süreci”, “Kur'an Perspektifinden Aile”, “Sünnet Perspektifinden Aile”, “Üsve-i Hasene Olarak Peygamberimiz ve Aile”, “Aileyi Ayakta Tutan Değerler”, “Aile Sorunlarına Kur'an ve Sünnetten Çözümler” “Günümüz Dünyasında Aileyi Kuşatan Risk Alanları”, Aileye Yönelik Tehditler ve Çözüm Önerileri”, “Diyanet İşleri Başkanlığının Aileye Yönelik Hizmetleri” " konuları oturumlar halinde ele alındı. 

“Uluslarası Mevlid-i Nebi Sempozyumu” Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri, yabancı ve yerli akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşti.