Üniversite Öğrencilerine 'Manevi Rehber'

10 Ocak 2018 Çarşamba

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının üniversite yurtlarında başlattığı, “Manevi Rehberlik Hizmeti” bu yıl sürekli hale getirildi. Öğrenciler, kaldıkları yurtlarda, doğru dini bilgiyi manevi rehberlerinden öğrenme imkanı buluyor. Manevi rehberlerden farklı alanlarda da destek alıyor.

Birlikte çay içiyor, sohbet ediyor, Kur’anı Kerim okuyorlar. Üniversiteli gençler, kaldıkları yurtlarda ders çalışma dışında manevi rehberlerleriyle samimi  bir ortamda, verimli zamanlar geçiriyorlar. Öğrenciler okuldan çıkıp yurda döndüklerinde onları manevi rehberlik uzmanları karşılıyor, bütün günün değerlendirmesini yapıyorlar, birlikte sohbet edip muhabbet ediyorlar, hayatı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışıyorlar.

Diyanet Görevlileri Doğru Dini Bilgiyi Öğretiyor, Gençlere Birçok Alanda Rehberlik Yapıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın işbirliğinde 2016 yılında pilot olarak başlayan üniversitelerde manevi rehberlik uygulaması bu yıl sürekli hale geldi. Diyanet bütün üniversite yurtlarına din görevlisi görevlendirdi. Bu rehberler kimi zaman gençlerin hocası, kimi zaman da arkadaşı oluyor. Doğru dini bilgiyi onlarla paylaşıyor.

Manevi rehberler gençlerin derslerden arta kalan zamanlarında onlara Kuran-ı Kerim Eğitim ve Dini Değerler Eğitimi veriyor. Sorunlarına çözüm bulmalarında yardımcı oluyor. Gençlerle birlikte sosyal aktiviteler yapıyor. Verimli çalışmalarda elde edilen başarı, öğrenciler ve aileler tarafından büyük takdir görüyor.