Yemen'de 10 Dakikada Bir Çocuk Ölüyor!

17 Ekim 2018 Çarşamba

Her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk  ölüyor. 5 milyon çocuk açlığın pençesinde, onların 1 milyonu ölümün eşiğinde. Bu tabloya neden olan şey iç savaş, ve o savaşın dış müdahalelerle körüklenmesiyle yangın yerine dönen bir ülke. Eski bir osmanlı toprağı “yemen” haritada yeri var ama yakında silinecek gibi; zira, bir ülkenin geleceği her on dakikada bir ölüme koşuyor ve dünya, bu içler acısı duruma acımaktan başka birşey yapmıyor.

Yemen’de 1 milyon çocuk açlıktan ölümün eşiğinde, 4 milyon çocuk ise sırada…

Yemen,  tıpkı yemen türküsünde olduğu gibi sadece gideni değil; oranın köklü tarihini de, o tarihi geleceği taşıyacak olan çocukları da yutuyor. Son rakam Birleşmiş Milletler’den geldi. BM dünyaya, "13,4 milyon Yemenli ölüm riskiyle karşı karşıya" uyarısı yaptı. 

Burası 4 yıldır vahşi bir iç savaşa sahne olan yemen. 2014’te husilerin hükümet darbesiyle yönetimi ele geçirmelerinin ardından, yaşanan iş savaşa Suudi Arabistan öncülüğündeki körfez ülkeleri de dahil oldu. Ülke ekonomisi çöktü, şehirler virane oldu. Tüm bu dehşet manzarasının içinde en büyük acıyı yine masum çocuklar yaşıyor.

Yemenli anne çaresizce içinde bulunduğu durumu anlatıyor. Zaten açlık ve susuluktan bir deri bir kemik kalan minicik yavrucakların hali herşeyi anlatmaya yetiyor. Ülkede  5 milyon çocuk açlık riski altında, 1 milyonu ise acil yardım bekliyor zira, ölümün eşiğindeler. Zaten ölüm istatistikleri tüyleri diken diken eden gerçeği ortaya koyuyor. Yemen’de her 10 dakikada bir, 5 yaş altı bir çocuk, yetersiz beslenme, bağırsak enfeksiyonu ve yüksek ateş nedeniyle yaşamını yitiriyor.

İki yaşındaki rahme ve onun gibi hastanede tedavi gören diğer küçük yavrular şanslıydı ama onlar kadar şanslı olmayan binlerce çocuk Yemen’de hergün açlıktan ölüyor. Birleşmiş Milletler'e göre iç savaşın devam ettiği ülkede nüfusun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazlası insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Yemen’de üretim neredeyse durdu. Yemen para birimi son iki ayda döviz karşısında yüzde 40 değer kaybetti. Hal böyle olunca temel ürün fiyatları en az yüzde 300 oranında arttı. İnsani kriz daha da derinleşti. Halk açlık ve susuzlukla ölüm kalım mücadelesi veriyor. Mazlum coğrafyaların hemen hemen her noktasında olduğu gibi burada da yardım malzemelerinin üzerinde ay yıldızı görmek mümkün. Türkiye, Yemen’e yardım desteğini sürdürüyor ama, maalesef yalnız kalıyor.

Ülkede,sağlık başta olmak üzere pek çok alanda sıkıntı yaşanıyor. Yemenlilerin kolera salgınıyla da başı dertte. İlaç ve tıbbi malzeme eksikliği nedeniyle çaresizlik daha da artıyor. Birleşmiş Milletler uluslararası art arda yardım çağrısı yapıyor ancak ne yazık ki dünya bu çağrıya gözünü kulağını kapatıyor. Düyanın birçok ülkesinde insanlar lüks hayat içinde yaşarken, Yemen’deki insani dram vicdanları sorgulatıyor.