Yurt Genelinde Şiddetli Yağışlar

7 Mayıs 2018 Pazartesi

Şiddetli yağış birçok ilde hayatı olumsuz etkiledi. Şanlıurfa’da sel sularına kapılan küçük bir kız çocuğu ne yazık ki yaşamını yitirdi. Birçok ilde caddeler göle döndü, ev ve iş yerlerini su bastı. Ankara’da haftasonu yaşanan felaketin ardından yaraları sarma çalışmaları başladı.

Azgın sulara kapılan 9 yaşındaki kız çocuğu yaşamını yitirdi

Şiddetli yağış sele neden oldu. Azgın sulara kapılan 9 yaşındaki kız çocuğu hayatını kaybetti. Facia Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaşandı. Minik Teknur Karayılan; mahalledeki evlerinin yakınında otlamaya bırakılan ineklerini almaya gidiyordu. Ancak bir anda gelen sel, küçük kızı da alıp götürdü.

9 yaşındaki Teknur için itfaiye, 112 Acil Servis ve AFAD ekipleri seferber oldu. 2 saat süren arama çalışmasının ardından talihsiz yavrunun cansız bedenine 10 kilometre uzaklıkta, Suriye sınırındaki bir dere yatağında ulaşıldı. Bu görüntü de Şanlıurfa’da sele kapılan bir başka çocuğun kurtarılma anına ilişkin. Birecik ilçesinde meydana gelen sel sırasında 12 yaşındaki Hikmet Coşkun, sel sularına kapıldı. Küçük çocuk bir vatandaşın müdahalesiyle son anda işte böyle kurtarıldı.

Caddeler göle döndü, ev ve iş yerlerini su bastı

Aydın da ise caddeler göle, köprüler şelaleye döndü. Kuşadası ilçesinde kuvvetli fırtına ve sağanak yağmur yolları sularla kapladı. Araçlar sulara gömüldü. Ev ve işyerlerini de su bastı. Manzara izmir’de de aynıydı. Balçova'da iş yerlerini su bastı. Esnaf büyük zarara uğradı. 

150 araç hasar tespit çalışmasının ardından kaldırıldı

Bu arada başkent Ankara’da yaşanan sel felaketinin ardından yaraları sarma çalışmaları başladı. Mamak’ta zarar gören 150 araç hasar tespit çalışmalarının ardından bulundukları yerden kaldırıldı. Ev ve iş yerlerinde de hasar giderme çalışmaları devam etti.

Bölgede hummalı bir çalışma başlatıldı. Ekipler selin yaşandığı caddede onarım, temizlik ve ilaçlama işlemlerine başladı. Meteoroloji ise kuvvetli sağanak uyarısını sürdürdü. Başta Ankara ve İzmir olmak üzere 17 ilde şiddetli yağış bekleniyor. Yağışlar tüm hafta boyu yurtta etkisini sürdürecek.