Ünlüler, Diyanet Aylık Dergi’ye Hz. Peygamber Sevgisini Anlattı

15 Nisan 2015 Çarşamba

Diyanet Aylık Dergi, Kutlu Doğum Haftası için belirlenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” dosyasıyla okur karşısına çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, akademisyenler, yazarların makalelerinin yer aldığı dergide, ünlü simaların da Peygamber Efendimizle (sas) ilgili görüşlerine yer verildi.

 

 
 
 
24 makaleyle okur karşısına çıkan dergide yer alan “Onun İçin Ne Dediler?” bölümünde akademisyenler Prof. Dr. Ümit Meriç, Prof. Dr. Nurullah Genç ve Prof. Dr. Caner Taslaman, oyuncu Kenan İmirzalıoğlu, gazeteci-yazar Fadime Özkan gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin yanı sıra futbolcular DembaBa ve MoussaSow’un da görüşleri aktarıldı.
 
Ünlüler Hz. Peygamber sevgisiyle ilgili şunları söyledi:
 
Beşiktaşlı futbolcu DembaBa
 
Hayatımızda, düşüncelerimizde onun üzerine yaptıklarımız Allah ve Hz. Muhammed’in rızasını kazanmak içindir. Nimetlere ve başarıya şükretmeyi, şükrettikçe başarmayı Hz. Muhammed’den öğrendim. Hz. Peygamberin en etkilediğim yönleri, herkese hoşgörülü davranıp incitmemesi, herkesi doğruya çağırması, kadın ve çocuklara şefkatle yaklaşması ve kendisine gelen herkese yardım etmesi.
 
Prof. Dr. Ümit Meriç
Hz. Peygamber sadece benim için değil Rabbi’l-âlemin’in var kıldığı andan itibaren kâinatın içinde olan her şeyin varlık sebebidir. Zaman ve mekân onun aşkına halk olunmuştur. Dolayısıyla Hz. Peygamber benim için zamanların ve mekânların kendisi için var kılındığı ilk sebep ve son sonuçtur. Dolayısıyla Hz. Peygamber’in Allah tarafından övülerek yaratılmış olan özelliklerini birbirinden ayırmak mümkün değildir. O bir küll’dür ve bütün küll’ler gibi cüz’ü yoktur.
 
Fenerbahçeli futbolcu MoussaSow
 
Hz. Muhammed (sas), inanç ve yaşam biçimimizde devrim yapan şahsiyettir. Hayattan keyif almanın yolunu öğretendir. Güzel ahlakı öğretendir. Onu çok seviyorum. Çocuklarıma ve aileme onun hayatını öğretiyorum. Hz. Peygamberin beni en çok etkileyen yönleri şunlar: “Sabırlı olması, kendisine eziyet edenlere beddua etmemesi, lanet okumaması; merhametli olması, güler yüzlü olması; her insana eşit davranması
 
Kenan İmirzalıoğlu
Hz.Peygamber (s.a.s.) insanlık tarihinin gelmiş geçmiş örnek alınacak bir numaralı önderidir. Zamanlar üstü bir lider, akıllar üstü bir deha, içiyle dışıyla en güzel örnektir. O, (s.a.s.) seçilmişlerin en şereflisi; her şeyden önce her yönüyle mükemmel bir insandır. Onun ümmetinin bir ferdi olabildiğim için, kendimi şanslı biri olarak görüyorum ve beni bu dünyaya onun takipçisi, bir Müslüman olarak getiren Allah’a şükretmek için başka neden aramaya gerek duymuyorum. Onun her özelliği sevilir. Onun her özelliği tüm insanlık tarafından sevilmelidir.
 
Prof. Dr. Nurullah Genç
Bugün yeryüzü insanlığı ondan uzak olduğu için büyük acılar çekmektedir. Ah bilseler tek ve hakikatli, hikmetli rehberin o olduğunu. Ah bir layıkıyla bilebilsek! Sevilmeyecek özelliği mi var ki onun… Her yönüyle saf ve temiz, her hâliyle naif ve zarif, her davranışıyla mükemmel bir insan numunesi ve her sözüyle bir peygamber. Bu nedenledir ki, özelliklerimizi ona göre düzenlemek istediğimizde, bilelim ki, güzellik adına onda bulamayacağımız tek özellik yoktur.
 
Fadime Özkan
 
Yakıcı ama umutlu bir özleyiş benim için... Büyük bir hayranlık. Ya hakkıyla bilemedim, dediğine uyamadım ve sevmem gerektiği gibi sevemediysem korkusu. Ama sonra yakınlık, rahatlık hissi. Şükür ve yine özleyiş... Bana yolumu şaşırmayacak pusulam. Kalbimi istikametimi doğrultan biricik rehberim ve çok değerli yol arkadaşım. Efendimizin beni etkileyen özelliği merhametidir.
 
Prof. Dr. Caner Taslaman
 
Allah eğer din göndermeseydi uçsuz bucaksız karanlıklarda kalmış zavallılardan da çölün ortasında susuzluktan kıvranan muhtaçlardan da çok daha kötü durumda olurduk. Hz. Muhammed Allah’ın gönderdiği nuru bizlere iletip karanlıkların yırtılmasına, ab-ı hayatı bize içirip susuzluğumuzun kaybolmasına sebep olan Allah’ın bizlere rahmetidir. Onun aracılığıyla Allah bizlere Hablullah’ı (Âl-i İmran, 3/103.) uzatmış ve bizi delalet kuyusundan çıkartmıştır. Hz. Muhammed ahlakı Kur’an ahlakıyla ahlaklanmış, kınayanın kınamasından da çocukların taşlamasından da yılmamış, insanlardan tecrit olmadan Allah’la gönül bağını devam ettirmiş, merhametiyle de canını ortaya koymasıyla da örnek olmuş, “Sağ elime güneşi sol elime ayı verseler de davamdan vazgeçmem” demiş insanlığın iftihar tablosudur. Ona şeref olarak “Allah’ın Rasulü” unvanı yeter; bizim onu sevmemiz için ise Allah’ın onu sevmiş ve seçmiş olması yeter.